Choose your language:   PL EN

Milso
fotokonkursy.info

XII ŚLĄSKI MARATON FOTOGRAFICZNY


Szkoła Fotograficzna „Fotoedukacja” serdecznie zaprasza na kolejną, już dwunastą edycję Śląskiego Maratonu Fotograficznego.Tegoroczna impreza odbędzie się 19 lutego w Siemianowicach Śląskich w  Parku Tradycji, gdzie swoje prace zaprezentuje wielu znanych fotografów.  Jest to wspaniała okazja, aby nie tylko obejrzeć prezentacje autorskie i zadać pytania dotyczące twórczości zaproszonych gości, ale również spotkać się z fotografami osobiście i z nimi porozmawiać.

Zamierzeniem organizatorów maratonu jest promowanie polskich fotografów i polskiej sztuki fotograficznej. Śląski Maraton Fotograficzny jest imprezą cykliczną, w ramach której co roku podziwiać można  fotografie wielu znanych i cenionych artystów. W latach 2006 – 2016 udział w maratonie wzięli m.in. Rafał Milach, Krzysztof Niesporek, Józef Wolny, Andrzej Koniakowski, Marek Locher, Mateusz Orszulski, Maciej Niesłony, Wojciech Prażmowski, Inez i Andrzej Baturo, Beata Mendrek - Mikulska, Arkadiusz Ławrywianiec, Anna Bodnar, Witold Krassowski, Joanna Chudy, Michał Cała, Mariusz Kubielas, Grzegorz Celejewski, Bogdan Krężel, Łukasz Trzciński, Marta Dąbrowska Tomasz Liboska, Michał Jędrzejowski, Bartek Barczyk, Wacław Wantuch, Jerzy Kleszcz, Przemysław Jendroska, Jakub Ociepa, Maciej Jarzębiński, Arkadiusz Gola, Tadeusz Rolke, Marcin Urbanowicz, Tomasz Wiech, Roman Koszowski, Stanisław Jakubowski, Karel Cudlin, Marta Szczepaniak, Wiktor Kubiak,Jacek Czarkowski, Wojtek Kukuczka, Marcin Górski, Marcela Paniak, Michał Solarski, Krzysztof Kowalczyk, Anna Musiałówna.

 

W tym roku zaproszenie do udziału w imprezie przyjęli:

 

KAJA RATA

Kaja Rata - studiowała Filologię polską na Uniwersytecie Śląskim oraz Fotografię na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. 2015/16 uczestniczyła w programie mentorskim grupy Sputnik Photos pod okiem Adama Pańczuka. W 2015 roku jej dyplom licencjacki zdobył największą liczbę wyświetleń podczas Emerging Talent Awards Lens Culture. Jej fotografie są publikowane w magazynach Polsce, Wielkiej Brytanii i Francji. Aktualnie stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Swoją przygodę z fotografią zaczynała w Fotoedukacji.

PROJEKT "KAJNIKAJ"
Czasami wydaje mi się, że wszystko się zapadnie. Szare od sadzy kamienice i zdewastowane chodniki, pod którymi ciągną się kopalniane korytarze. Mieszkam w niewielkim mieście na Śląsku, gdzie może kiedyś działo się coś ciekawego, ale było to na tyle dawno, że zdążyło się już zakopać w pamięci. Nie jest tu ani ładnie, ani brzydko. Nie ma spuścizny poprzednich pokoleń, ani nawet wyrazu ułańskiej fantazji obecnych. Gdyby nie sterczące w powietrzu martwe szyby kopalniane, moje miasto mogłoby znajdować się gdziekolwiek. Albo raczej gdzieniegdzie. "Gdzieniegdzie" to przysłówek. W gwarze śląskiej ma swój odpowiednik - "kajnikaj". Jeżeli zastosujemy to określenie, moje miejsce będzie trochę mniej "gdzieniegdzie". To oczywista forma oswajania zastanej rzeczywistości, pozwalająca na nadbudowanie jej i stworzenie swoistej mitologii. Prowincjonalna miejscowość stanie się więc tłem wydobycia historii zamieszkującej ją rodziny, jednak nie z realnych zdarzeń, ale imaginatywnych treści, służących odnalezieniu ostatecznego sensu. Patrząc na unoszące się ponad podupadającym miastem niebo i konstruując rachityczne machiny próbuję znaleźć swoją drogę ucieczki z miejsca, w którym urodziłam się i wychowałam, jednocześnie zdając sobie sprawę z tego, że jest to działanie skazane na porażkę.

Fotografia Kaja Rata 

 

MICHAŁ SZALAST

Michał Szalast - fotograf dokumentalista, urodzony i nierozerwalnie związany z Górnym Śląskiem. Z wykształcenia historyk z przeznaczenia fotoreporter. Niektóre z opowieści na które patrzył swoim aparatem to : Igrzyska Olimpijskie w Pekinie, Albinosi nad jeziorem Wiktorii, rytuały religijne Andaluzji, komercyjna strategia przetrwania Masajów. Zwycięzca konkursów fotografii prasowej (BZ WBK Press Photo, Silesian Press Photo). Członek Polskiego Związku Artystów Fotografików. Student Institutu tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě.

 

  Fotografia Michał Szalast


PIOTR PIETRYGA

Piotr Pietryga - jeden z pionierów mokrego kolodionu w Polsce. Zajmuje się portretem, aktem, fotografią uliczną i podróżniczą. Ma na koncie wiele wystaw indywidualnych i grupowych w Polsce i za granicą, jak i liczne publikacje w prasie polskiej i zagranicznej. Twórca Plenerów Fotograficznych w Michałowicach (dawniej Plenerów Analogowych w Michałowicach). Zdobywca wielu nagród w konkursach, między innymi: Finalista najbardziej prestiżowego konkursu dla profesjonalnych fotografów na świecie: Hasselblad Masters 2016 w kategorii Portret. Za swoje prace wykonane techniką kolodionu otrzymał Grand Prix i wyróżnienia w 19-tym i 20-tym Biennale REMIS, skupiającym się głównie na XIX wiecznych technikach fotograficznych. Grand Prix ostatniego Biennale REMIS otrzymał jego kolodionowy uczeń. Zdobywca czterech wyróżnień i 2 miejsca w konkursie Portret Prawdziwy. Reprezentant Polski w World Photographic Cup 2016 w kategorii portret. Jego czarno-białe odbitki, jak i ambrotypy znajdują się w kolekcjach prywatnych kolekcjonerów z wielu krajów. Obecnie mieszkający w Poznaniu, z wykształcenia magister farmacji i student medycyny.
www.piotrpietryga.com
www.collodionprint.com

 

Fotografia Piotr Pietryga

 

MGR. JIŘÍ SIOSTRZONEK, PH.D.

Jiří Siostrzonek –v ystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci, obor andragogika – sociologie, kde také získal doktorát. Absolvoval studijní pobyt na Jagellonské univerzitě v Krakově – studium v rámci nadace Krolowej Jadwigy. Další studijní a přednáškové pobyty realizoval kromě českých univerzit také v Poznani, Katovicích, Zabrze, Vratislavi, Těšíně, Bánské Bystrici, Bratislavě atd. Od roku 1992 je pedagogem a zástupcem vedoucího Institutu tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě, kde se především věnuje vizuální sociologii, dějinám filmu a výtvarného umění. Je spoluautorem řady fotograficko-sociologických projektů, kterých se zúčastnili studenti a pedagogové ITF. Systematicky spolupracuje s médii: scénáře a realizace dokumentárních a publicistických pořadů, moderování Česká televize, Český rozhlas a kulturními institucemi v rámci České republiky. Realizoval řadu výstavních projektů, multikulturních festivalů a věnuje se publikační činnosti. S režisérem A. Koudelou natočil několik celovečerních dokumentárních filmů.
Ve spolupráci s polskými doktorandy A. Golou, K. Goluchem spolupořádá mezioborové a mezinárodní konference o fotografii a sociologii.  Vydal monografie: Jaromír Čejka Jižní Město – fotografický projekt z pražského sídliště z počátku 80. let dvacátého století, Návrat domů aneb cesta legionáře Václava Balcara kolem světa, Jaroslav Charfreitág -Cesta do Nového světa 1902-1903, Animace kultury (polské inspirace). Publikoval řadu statí ve sbornících: Mrtvé město – Opava 1945, R. Assmann – obraz opavské každodennosti, Fotografie a sociologie. Slezská univerzita v Opavě, Současné subkultury jako možné alternativy při hledání strategií k utváření personální identity. Ve sborníku Acta Universitatis Wratislawiensis Umění jako návod k proměně vnímání, Fotograficzna i socjologiczna interpretacj a krajobrazu, Fotografovanie jako sposób umozliwiania poetyckej egzystencji oraz przekazywania wartości a další. Ve své přednášce se budu věnovat přesahu fotografie do společenských věd – především vizuální sociologii. V rámci projekcí vybraných ukázek fotografických projektů se pokusím objevit informace zakódované do obrazu a nalézt možné interpretace fotografického sdělení. Přednáška je určena především těm, kteří vnímají fotografii jako sdělení, formu komunikace a výpověď o lidech, prostředí a době, kdy vznikla, ale zároveň o autorovi, který ji pořídil.

 

Fotografia Jaromír Čejka

 

 

KRZYSZTOF NIESPOREK - WSPOMNIENIE
Krzysztof Niesporek - urodził się w 1950r. w Katowicach - Szopienicach. Po ukończeniu szkoły podstawowej rozpoczął naukę w Technikum Fototechnicznym w Katowicach - Piotrowicach, gdzie po egzaminie maturalnym zdobył tytuł Technika Fotografa. W 1971r.rozpoczął pracę w studio fotograficznym założonym w 1919r. przez jego dziadka Augustyna Niesporek. W 1974r.uzyskał tytuł mistrza fotografii. W studio fotograficznym pracował nieprzerwanie do roku 2015. W czasie prowadzenia prywatnej działalności fotograficznej wstąpił do Klubu Artystycznej Fotografii w Katowicach, w którym po kilku latach został członkiem zarządu, a następnie przewodniczącym. Był również cechmistrzem Wojewódzkiego Cechu Fotografów w Katowicach. Inne pełnione funkcje to vice - prezes Stowarzyszenia Fotografów Polskich. Prowadził szkolenia dla fotografów zawodowych - rzemieślników organizowane przez firmę „Elfo” z Łodzi. Od pierwszych targów fotograficznych w Międzyzdrojach starał się na tychże targach przybliżyć jej uczestnikom warsztat fotograficzny. Prowadził z firmą „Sony Poland” szkolenia na Targach w Łodzi. W czasie pracy zawodowej zorganizował kilka wystaw fotograficznych między innymi :
1. Twarze Tele -3 cz.-1
2. Twarze Tele – 3 cz.-2
3. Milusińscy
4. Kobiety w fotografii rodziny Niesporków
5. Twarze Grad”Oro
6. Portret
Po wstąpieniu do ZPAF w Katowicach brał udział w wystawach zbiorowych np.
1. 60-lecie ZPAF
2. Granice
3. Śląski Tramwaje
4. Moja Mała Ojczyzna


Krzysztof Niesporek zmarł 15 marca 2016 roku. Miał 65 lat.

 

 

Fotografia Krzysztof Niesporek


WOJCIECH PLEWIŃSKI
Nazwisko Wojciecha Plewińskiego kojarzone jest przede wszystkim z publikowanymi na okładkach tygodnika „Przekrój” portretami młodych kobiet. Plewiński zasłynął także jako znakomity fotograf teatralny: dziś w jego archiwach znajdują się zdjęcia dokumentujące niemal całą historię powojennego teatru polskiego. Jednak z tej perspektywy umyka sedno jego twórczości, bo to nie portrety młodych kobiet ani nawet dokumentacje teatralne stanowią o klasie jego dzieła, lecz fotografia reportażowa i zbierane latami cykle bez określonego tematu, wynik uważnej obserwacji otaczającego świata. Wojciech Plewiński jest jednym z ważniejszych przedstawicieli pokolenia fotografów powojennych, obdarzonym wyjątkowo czujnym i czułym, niemal pozbawionym ironii spojrzeniem. Jest bliskim krewnym francuskich fotografów humanistycznych lat 50. XX wieku – Roberta Doisneau, Edouarda Boubata, chwilami Henri’ego Cartier-Bressona. Jednak jego język wizualny z czasem się zmienia, staje się nieco ostrzejszy, Plewiński odczytuje w pejzażu abstrakcyjne kompozycje. W swoich zdjęciach Wojciech Plewiński opowiada zwykle jakąś małą historię: na próżno tu szukać wielkich wydarzeń, politycznych masówek lat 50. czy 60., zdjęć ze zjazdów partyjnych czy ze strajków; jedynie pierwsza wizyta papieża Jana Pawła II została przez niego skrupulatnie udokumentowana. Plewiński opowiada o człowieku i jego najbliższym sąsiedztwie. Fotografuje twarze, sylwetki, obejścia i mieszkania, dokumentuje własne miasto, Kraków – choć urodził się w Warszawie, w 1928 roku – i swoje życie prywatne. Po latach widoczne jest wyraźne przewartościowanie: na plan pierwszy wychodzą cykle zdjęć, które nie mogły się ukazać z rozmaitych względów, często cenzuralnych, pokazywały bowiem Polskę bez makijażu, ubabraną w błocie i wciąż w powojennej ruinie; taki los spotkał choćby cykle powstałe na budowie Huty Katowice czy na Ziemiach Odzyskanych. Bardziej uniwersalnego znaczenia nabierają również zdjęcia ściśle prywatne; po latach staje się oczywiste, że trafnie oddają nie tylko życie pojedynczej istoty: zdjęcia z pobytów nad Biebrzą, portrety wiejskich gospodarzy, notatki z polowań, liczne obserwacje własnej twarzy składają się na opowieść o człowieku.
Wojciech Nowicki
Źródło: http://www.wojciechplewinski.com/pl

 

Fotografia Wojciech Plewiński

 


Jeśli twoją pasją jest fotografia, chcesz dowiedzieć się o niej czegoś nowego i poznać cenionych w Polsce i na świecie twórców, nie może Cię tam zabraknąć!

Ilość miejsc jest ograniczona.

Wszystkie osoby zainteresowane rezerwacją miejsc na XII Śląski Maraton Fotograficzny bardzo prosimy o wysłanie zgłoszenia na adres: centrum@fotoedukacja.edu.pl

 

Zgłoszenie powinno zawierać następujące dane: imię  i nazwisko, numer telefonu, adres e‐mail, a w przypadku słuchaczy lub absolwentów „Fotoedukacji” także grupę (np.: W15, Szkoła Roczna, Kurs, Absolwent).

Rezerwacja jest ważna tylko w przypadku otrzymania wiadomości zwrotnej - potwierdzenia rezerwacji.

W przypadku rezygnacji bardzo prosimy o przesłanie informacji.

Program XII Śląskiego Maratonu Fotograficznego:

  • 10.00    Kaja Rata
  • 10.30    Michał Szalast
  • 11.00    Piotr Pietryga
  • 11.30    Jiří Siostrzonek
  • 12.30    Krzysztof Niesporek - wspomnienie
  • 13.00    Wojciech Plewiński

Data: 19 luty 2017r. – początek godzina 10.00

Miejsce: Siemianowice Śląskie  Park Tradycji   ul. Orzeszkowej 12

Copyright © 2008-2019 by Kursy i Szkoła fotografii Fotoedukacja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opracowanie projektu graficznego: Sylwester Smigielski
Wdrożenie projektu: Triso.pl

FOTOEDUKACJA
ul. Harcerzy Września 1939r. Nr 5
40-659 KATOWICE-Piotrowice

NIP 643-167-66-33
REGON 240029093-00028

Numer konta:
FOTOEDUKACJA / ING Bank Śląski
25 1050 1357 1000 0022 9016 5642

Tel. (0-32) 206 46 81
kom. 506 146 407 / 506 146 408 / 506 146 409
e-mail: centrum@fotoedukacja.edu.pl