CHRIS NIEDENTHAL GOŚCIEM TYCHY PRESS PHOTO 2018

Fot. CHRIS NIEDENTHAL Chris Niedenthal jest gościem Tychy Press Photo 2018. Zdjęcia jednego z najbardziej znanych polskich fotoreporterów zobaczymy w sobotę, 10 marca, na slide show w podziemiach Pasażu Kultury Andromeda i na wystawie „Sportografia”, która zostanie otwarta w Miejskiej Galerii Sztuki „Obok”.

Chris Niedenthal urodził się w polskiej rodzinie w Londynie. Studiował fotografię w London College of Printing. W 1973 roku przyjechał do Polski na kilka miesięcy i pozostał do dziś. Na początku lat 80. współpracował z amerykańskim tygodnikiem „Newsweek”, a od 1985 roku fotografował dla „Time Magazine”. Robił reportaże w całej wschodniej i centralnej Europie, Związku Radzieckim i na Bałkanach. Przez kilka lat współpracował też z niemieckim tygodnikiem „Der Spiegel”.

Był świadkiem powstania wolnego związku zawodowego „Solidarność” podczas strajku w stoczni im. Lenina w Gdańsku, jak również wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, później dokumentował upadek komunizmu w 1989 roku. Jego zdjęcie transportera opancerzonego, stojącego na tle reklamy filmu „Czas apokalipsy”, na budynku warszawskiego kina „Moskwa”, stało się symbolem stanu wojennego. W konkursie World Press Photo został nagrodzony w 1986 roku, za portret węgierskiego przywódcy Janosa Kadara. Przez wiele lat pracował nad cyklem fotografii o dzieciach niepełnosprawnych intelektualnie, które przedstawił w formie wystaw w wielu miastach w Polsce i za granicą (m.in. „Tabu. Portrety Nie Portretowanych”).

Podczas slide show w podziemiach Andromedy zobaczymy najbardziej znane fotografie Niedenthala, a w Miejskiej Galerii Sztuki „Obok” (na I piętrze Andromedy) pokazywane będą zdjęcia dość nietypowe dla twórczości autora, bo sportowe. Fotograf nie ukrywa, że ta tematyka nigdy specjalnie go nie pociągała, lecz chcąc nie chcąc, zgromadził sporo zdjęć jeśli nie sportowych, to o sporcie. Jest bramkarz Jan Tomaszewski w kolejce w sklepie spożywczym, uzbrojeni żołnierze na meczu piłki nożnej czy aktorka Dorota Stalińska w czasie ćwiczeń fitness w domu.

Przed slide show gościa TPP ogłoszone zostaną wyniki konkursu fotografii prasowej Tychy Press Photo 2018 i wręczone nagrody – ich pula to 3000 złotych. Impreza rozpocznie się w podziemiach Andromedy o godz. 17.00. Wystawę pokonkursową będzie można obejrzeć w dolnym holu Andromedy. Wystawa Chrisa Niedenthala będzie czynna do 30 marca, a wystawa pokonkursowa – do 10 kwietnia.

Wstęp na pokaz i na obie wystawy jest wolny.

Do pokazania swoich zdjęć przed slide show gościa organizatorzy zaprosili ubiegłorocznych laureatów. Dla wszystkich uczestników tegorocznego konkursu przygotowano niespodziankę – bezpłatne warsztaty fotograficzne z jurorami, które odbędą się w sobotę, 17 marca, w galerii „Obok”.

Na konkurs Tychy Press Photo 2018 organizatorzy otrzymali 360 zdjęć, od 37 autorów. Na wystawę pokonkursową jurorzy wybrali 74 zdjęcia, autorstwa 18 osób. W konkursie mogły brać udział osoby fotografujące, mieszkające lub pracujące w minionym roku w Tychach, a także osoby niezwiązane z Tychami, ale w tym przypadku zgłaszane fotografie musiały być wykonane na terenie Tychów. Jurorami byli fotografowie: Rafał Klimkiewicz (szef agencji Edytor.net), Arkadiusz Ławrywianiec (prezes ZPAF Okręg Śląski) i Dominik Gajda (pomysłodawca TPP).

Partner konkursu: Fotonet Tychy. Patronat honorowy: ZPAF Okręg Śląski. Patronat medialny: Echo, Nowe Info i Twoje Tychy, Silesion.pl, eTychy.org, Fotografuj.pl i Foto-konkursy.info. Organizator: Teatr Mały w Tychach, współorganizatorzy: Dominik Gajda i Marcin Zimnal.

Tychy Press Photo rozpoczęło się w 2001 roku od prezentacji w Teatrze Małym zdjęć siedmiu fotoreporterów pracujących w Tychach. Początkowo impreza miała charakter przeglądu, ale od 2004 roku - tak jak World Press Photo - stała się konkursem, z nagrodami pieniężnymi. Od trzech lat, po przeniesieniu galerii „Obok” do Pasażu Kultury Andromeda, zdjęcia uczestników konkursu pokazywane są w dolnym holu pasażu, a fotografie gościa specjalnego - w galerii znajdującej się na piętrze pasażu.

Slide show Chrisa Niedenthala, ogłoszenie wyników konkursu i wernisaż wystawy „Sportografia”

- 10.03, godz. 17.00

- Pasaż Kultury Andromeda, Tychy, plac Baczyńskiego 2