Milso
fotokonkursy.info

Sonda

Skąd dowiedziałeś sie o naszej szkole?

PROJEKT METROPOLITANIN - MĘŻCZYŹNI Z WĘGLA 2015


Polecamy  wystawę fotografii Projektu Metropolitanin, autorstwa  absolwentki szkoły Fotoedukacja Anny Kowalczyk. Wystawa trwa do 3 grudnia w Parku Tradycji w Siemianowicach Śląskich.

Projekt Metropolitanin -  Mężczyźni z Węgla.

Gest, dźwięk, obraz, czy słowo. Jest wiele sposobów, aby wyrażać swoją tożsamość, pasję i zarażać nią innych. Projekt Metropolitanin to regionalna inicjatywa artystyczna – społeczna powołana do życia przez piekarską fotograf Annę Kowalczyk. Celem projektu  jest podjęcie walki ze stereotypem Ślązaków,  wciąż jeszcze widzianych w innych regionach, ale również i na samym Śląsku, wyłącznie przez pryzmat kopalni, hut i ciężkiego przemysłu. Ma pokazać, że Śląsk ludźmi sukcesu stoi, a sukces niejedno ma imię i niejedną twarz, że Śląsk budują Mężczyźni z Węgla – budują gestem, obrazem, dźwiękiem, słowem i sercem – tak o genezie projektu opowiada jego inicjatorka.

Narzędziem do tego stworzonym jest mobilna wystawa fotografii oraz kalendarz na rok 2015 z sylwetkami wspomnianych Mężczyzn, którzy sobą i swoim sukcesem pozytywnie wzmacniają wizerunek Ślązaków również poza granicami aglomeracji. Środki pozyskane na kiermaszu charytatywnym zostaną przeznaczone na rehabilitację Kamila Wójcika ze Świętochłowic, który ma 12 lat i urodził się z przepukliną oponowa rdzeniową oraz porusza się na wózku inwalidzkim.

Poszczególne miesiące będą więc mieć twarze min: Marcina Kindli – artysty muzyka, Zbigniewa Kadłubka – profesora Uniwersytetu Śląskiego i autora "Listów z Rzymu", Jurka Ciurloka - miłośnika i promotora kultury śląskiej oraz autora m.in. „Ich książęce wysokości. Część górnośląska”, czy też Ks. Artura  Stopkę - dziennikarza i felietonistę.

Całe przedsięwzięcie jest ważnym elementem tożsamości kulturowej Aglomeracji Śląskiej. W projekcie bierze udział wielu wspaniałych ludzi dumnych ze swojej tożsamości, którzy bezinteresownie poświęcą swój czas, aby pomóc Kamilowi i mieć udział w nowej odsłonie Śląska. Głównym hasłem projektu są Mężczyźni z Węgla – ich chce pokazać Ania. "Za ich pomocą mam zamiar dokonać kolejnej odsłony ziemi śląskiej oraz miast rodzinnych uczestników. I chociaż z węgla nasi mężczyźni są zlepieni, mają wielkie serca." - mówi autorka zdjęć.

Uczestnicy :

Marek Pawlik aka Marzan -  jest niezwykle utalentowanym i utytułowanym tatuatorem - to wiedzą wszyscy. Ale jest również osobą mocno zaangażowaną w ruch na rzecz praw zwierząt, a sam jest weganem.

ks. Artur Stopka - felietonista i dziennikarz. Jest ogromnym miłośnikiem Internetu, nowinek elektroniczno - technologicznych... kto wie, może kiedyś doczekamy się internetowego radia moderowanego przez księdza Artura.

Jerzy Ciurlok - publicysta, kultowy Ecik z kabaretu Masztalskich. Jest również zapalonym historykiem, kolekcjonerem sztuki, bibliofilem... kto wie, może kiedyś doczekamy się jego książki o... książkach

Marek Ledwochowski - kulturystyka, bodybuilding - to jego miłość, pasja i sposób na życie... i coś chyba jest na rzeczy - bo swój pierwszy życiowy start w Debiutach Kulturystycznych przypieczętował najwyższym miejscem na podium. Czyżby tytuł Mr. Olympia był tylko kwestią czasu?

Rafał TITO Kryla - tancerz, choreograf... tak. Ale i człowiek niezwykle zaangażowany w przeróżne akcje i projekty społeczne. Założona przez niego fundacja "Chcieć znaczy móc" min. pomaga finansować zajęcia taneczne uzdolnionym dzieciom z mniej zamożnych rodzin.

Roman Badura - Ojciec Bytomskich Mas Krytycznych. Legenda głosi, ze ktoś kiedyś widział go poruszającego się pieszo. Może właśnie dzięki jego Stowarzyszeniu "Rowerowy Bytom" - to miasto (a potem i cały Śląsk) będzie mogło pochwalić się największą siecią ścieżek rowerowych w Polsce

Mariusz Smura - jest najwyżej sklasyfikowanym Polakiem w gronie hokejowych sędziów międzynarodowych. Kto wie, może kiedyś pomacha nam w TV sędziując mecze hokejowe na olimpiadzie zimowej.

Łukasz Tudzierz - najbardziej rozpoznawalny śląski bloger. Pisze dla i o Śląsku. Promotor kultury regionalnej. Kto wie... może któregoś dnia zostanie oficjalnym ambasadorem Ziemi Śląskiej!

Marcin Kindla -  artysta muzyk o niezwykłym głosie - to wiedzą wszyscy. Ale jest również osobą bardzo pracowitą i systematyczną, co miedzy innymi doprowadziło go na szczyt. Kto wie... może kiedyś zostanie "coacherem"

Mirosław Neinert - dyrektor, aktor i siła sprawcza Teatru Korez. Ale czy ktoś zauważył, że ten wulkan energii znajduje ujście swojej siły w akcjach charytatywnych?

ChropStars - raperzy, graficiarze, sportowcy. Młodzi ludzie o potencjale bomby atomowej. Ale czy komuś przyszłoby do głowy, że co poniektórzy z nich są związani z działalnością Rady swojego miasta? Kto wie... może jest wśród nich przyszły prezydent?

prof. Zbigniew Kadłubek - człowiek nauki, eseista, pisarz... Ale i człowiek z zamiłowaniem do podróży. Kto wie... może w przewie na kawę powstanie przewodnik po miastach Europy... po śląsku

 

https://metropolitanin.wordpress.com
https://www.facebook.com/ProjektMetropolitaninCopyright © 2008-2019 by Kursy i Szkoła fotografii Fotoedukacja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opracowanie projektu graficznego: Sylwester Smigielski
Wdrożenie projektu: Triso.pl

FOTOEDUKACJA
ul. Harcerzy Września 1939r. Nr 5
40-659 KATOWICE-Piotrowice

NIP 643-167-66-33
REGON 240029093-00028

Numer konta:
FOTOEDUKACJA / ING Bank Śląski
25 1050 1357 1000 0022 9016 5642

Tel. (0-32) 206 46 81
kom. 506 146 407 / 506 146 408 / 506 146 409
e-mail: centrum@fotoedukacja.edu.pl