Milso
fotokonkursy.info

Sonda

Skąd dowiedziałeś sie o naszej szkole?

SLIDE SHOW CO MIESIĄC W PLANET CINEMA


Związek Polskich Artystów Fotografików – Okręg Śląsk na stałe zadamawia się w Planet Cinema.  Do września w każdą pierwszą środę miesiąca na wielkim ekranie będzie prezentować prace najciekawszych śląskich fotografików. Najbliższy slide show już 6 maja. Gościem specjalnym będzie Krzysztof Szlapa.

Po raz drugi katowickie Planet Cinema, mieszczące się w budynku Altus, ugości śląskich fotografików. Tym razem swoje prace zaprezentuje Krzysztof Szlapa – kurator Galerii Pustej cd. oraz Galerii za szybą, fotografik i pedagog, wierzący w fotografię jako przewodnika współczesnej kultury. W środę (6 maja) godzinie 18.30 rozpocznie się slide show przedstawiający pięć cyklów fotograficznych opatrzonych słowem autora i muzyką. „Widokówki z miasta we mnie”, „Pamiętnik”, „Dom kultury”, „W zasięgu wzroku”, „Zapis czasu” – to motywy przewodnie, które spinają prace Szlapy w gotowe cykle.

- Zmiana formy prezentacji z wystawy na pokaz slajdów może wpłynąć na percepcję fotografii – mówi Krzysztof Szlapa. – Zdjęcie zostanie pozbawione swej materialnej „oprawionej” formuły i będzie wyświetlone jedynie przez parę sekund. Widz zostanie pozbawiony wolności w doborze kolejności oglądanych zdjęć oraz długości czasu, który chciałby poświęcić każdemu z nich. Co otrzyma w zamian? Czy przyniesie ze sobą „filmowe nawyki”? Co będzie rekompensowało utratę wartości płynących z klasycznych wystaw? Traktuję tę sytuację jako eksperyment. Przekonamy się 6 maja!

Środowe spotkanie w Planet Cinema to jednak nie tylko pokaz fotografii. W programie znalazła się również prezentacja artefaktów wykorzystanych przy tworzeniu omawianych cyklów. Będzie można zobaczyć m.in. panoramiczną i podręczną camerę obscura, negatyw fotograficzny czy papier z ręcznie nałożoną emulsją światłoczułą. Dodatkowo autor objaśni rolę alternatywnych technik fotograficznych, sposób wykonywania prac techniką Vandyke oraz znaczenie energii słonecznej w jednym ze swoich cyklów fotografii.

 

Spotkanie z Krzysztofem Szlapą to także propozycja dla laików i nieprofesjonalnych fotografików, którzy chcieliby się zapoznać z założeniami strategii artystycznej czy odkryć różnice pomiędzy patrzeniem a widzeniem. Będzie też okazja do rozmowy i zadawania pytań. Na wydarzenie obowiązuje wstęp wolny.

Copyright © 2008-2019 by Kursy i Szkoła fotografii Fotoedukacja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opracowanie projektu graficznego: Sylwester Smigielski
Wdrożenie projektu: Triso.pl

FOTOEDUKACJA
ul. Harcerzy Września 1939r. Nr 5
40-659 KATOWICE-Piotrowice

NIP 643-167-66-33
REGON 240029093-00028

Numer konta:
FOTOEDUKACJA / ING Bank Śląski
25 1050 1357 1000 0022 9016 5642

Tel. (0-32) 206 46 81
kom. 506 146 407 / 506 146 408 / 506 146 409
e-mail: centrum@fotoedukacja.edu.pl