Milso
fotokonkursy.info

Sonda

Skąd dowiedziałeś sie o naszej szkole?

TYCHY PRESS PHOTO 2015


Fot. Artur Pławski – Urban Highline Na konkurs fotografii prasowej Tychy Press Photo 2015 organizatorzy otrzymali 262 zdjęcia, które nadesłało 27 autorów. Jurorzy obejrzeli wszystkie nadesłane fotografie, na wystawę kwalifikując 99 najlepszych zdjęć. Tak jak w poprzednich edycjach konkursu, wyniki zostaną ogłoszone podczas wernisażu wystawy pokonkursowej. W puli nagród znalazło się 3000 zł.

Jurorami byli: Bartek Barczyk (fotoreporter, gość specjalny imprezy i przewodniczący jury konkursu), Andrzej Maria Marczewski (Dyrektor Teatru Małego), Rafał Klimkiewicz (szef agencji fotograficznej Edytor), Dominik Gajda (fotoreporter, pomysłodawca Tychy Press Photo) i Łukasz Pudełko (kierownik Miejskiej Galerii Sztuki Obok).

Wystawa zostanie otwarta w piątek, 20 lutego o godz. 18.00, w Miejskiej Galerii Sztuki Obok, znajdującej się w Pasażu Kultury Andromeda w Tychach. Podczas wernisażu zapraszamy też na pokaz zdjęć Bartka Barczyka. Do pokazania swoich zdjęć podczas wernisażu zaprosiliśmy też laureatów poprzedniej edycji konkursu. Wstęp jest wolny. Podczas wernisażu, po oficjalnym ogłoszeniu wyników, będzie rozdawany folder Tychy Press Photo 2015, w którym znajdą się między innymi nagrodzone i wyróżnione fotografie oraz informacje o laureatach. Wystawa potrwa do 31 marca.

 

 

Bartek Barczyk przez 12 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, w tym jako kierownik działu fotograficznego redakcji w Katowicach. Obecnie jest oficjalnym fotografem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Znany jest z portretów tancerzy, muzyków i kompozytorów.

Bartek Barczyk urodził się 10 listopada 1974 roku w Tarnowskich Górach. Jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach i Pomaturalnego Studium Fotograficzno - Filmowego w Opolu.

W 2005 roku fotografował Jacka Łumińskiego, dyrektora Śląskiego Teatru Tańca, podczas jego pracy z młodzieżą w stolicy Sudanu. W innym projekcie przez sześć tygodni dokumentował spektakle tancerzy Śląskiego Teatru Tańca podczas tournée w USA i Kanadzie. Wybitny polski reżyser, Grzegorz Jarzyna, zlecił mu obsługę fotograficzną pobytu Teatru Rozmaitości w Nowym Jorku, gdzie teatr wystawiał „Macbetha”. Bartek Barczyk zrealizował cykl portretów Wojciecha Kilara, które ozdobiły jego najnowszą płytę. Portretował takie osoby jak: Krzysztof Penederecki, Soyoung Yoon, Aleksander Liebreich, Agata Szymczewska czy prawnuczka Wagnera - Daphne Wagner.

Jego zdjęcia zdobyły kilka nagród, były pokazywane na wielu wystawach, między innymi w Katowicach i Warszawie. W 2007 roku, podczas Roku Fotografii w Parlamencie Europejskim, cykl fotografii „Dancig Silesia” był pokazywany w Parlamencie Europejskim w Brukseli. W 2013 r. na zaproszenie BWA prowadził cykl warsztatów fotograficznych pt. „Pstrykowisko”. Jego fotografie były publikowane między innymi przez „Gazetę Wyborczą”, „Politykę”, „Twój Styl”, „Fashion”, „New York Times” i „Tanz Aktuelle”. Ważniejsze nagrody: I miejsce w Konkursie Fotografii Prasowej (2003), III miejsce w Konkursie Fotografii Prasowej, w kategorii kultura (2006), III miejsce w Śląskiej Fotografii Prasowej (2008).

Wypowiedź Bartka Barczyka po obradach jury:

„Mam taką refleksję po obejrzeniu prac nadesłanych na Tyską Fotografię Prasową, że wszyscy uczestnicy są zwycięzcami. Fotografia może być pasją, stylem życia, pracą – w każdym z tych przypadków uszlachetnia tych, którzy ją uprawiają. Wystarczy tylko trochę ją pielęgnować, podlewać myślami, naświetlać spostrzeżeniami, a ona odwdzięczy się cudownymi kadrami. Czasami te plony wystawiamy na konkurs, mierzymy siły z innymi. Trzeba pamiętać, że o drugiej stronie są jurorzy, którzy dokonują subiektywnych wyborów. Wystarczy podmienić parę osób w komisji, a werdykt może być skrajnie inny. Dlatego niech cieszą się ci, którzy odbiorą nagrody, ale niech pamiętają, że ich prawdziwym sukcesem jest fakt, że kiedyś pokochali fotografię”.

Copyright © 2008-2019 by Kursy i Szkoła fotografii Fotoedukacja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opracowanie projektu graficznego: Sylwester Smigielski
Wdrożenie projektu: Triso.pl

FOTOEDUKACJA
ul. Harcerzy Września 1939r. Nr 5
40-659 KATOWICE-Piotrowice

NIP 643-167-66-33
REGON 240029093-00028

Numer konta:
FOTOEDUKACJA / ING Bank Śląski
25 1050 1357 1000 0022 9016 5642

Tel. (0-32) 206 46 81
kom. 506 146 407 / 506 146 408 / 506 146 409
e-mail: centrum@fotoedukacja.edu.pl