Milso
fotokonkursy.info

Sonda

Skąd dowiedziałeś sie o naszej szkole?
IX ŚLĄSKI MARATON FOTOGRAFICZNY


Szkoła Fotograficzna „Fotoedukacja” zaprasza na dziewiątą już edycję Śląskiego Maratonu Fotograficznego.

W tym roku impreza odbędzie się 22 lutego w Siemianowicach Śląskich w  Parku Tradycji, gdzie swoje prace przedstawią uznani fotografowie. Jest to rzadka okazja aby nie tylko obejrzeć prezentacje autorskie, zadać pytania dotyczące twórczość gości, ale również podyskutować z każdym z obecnych na maratonie fotografem.

Organizatorzy maratonu stawiają sobie za cel promocję polskich fotografów i sztuki fotograficznej. Sukces pierwszej edycji sprawił, że Śląski Maraton Fotograficzny jest dziś imprezą cykliczną, w ramach której podziwiać można  fotografie wielu znanych i cenionych artystów. W latach 2006 – 2013 udział w maratonie wzięli m.in. Rafał Milach, Krzysztof Niesporek, Józef Wolny, Andrzej Koniakowski, Marek Locher, Mateusz Orszulski, Maciej Niesłony, Wojciech Prażmowski, Inez i Andrzej Baturo, Beata Mendrek -­ Mikulska, Arkadiusz Ławrywianiec, Anna Bodnar, Witold Krassowski, Joanna Chudy, Michał Cała, Mariusz Kubielas, Grzegorz Celejewski, Bogdan Krężel, Łukasz Trzciński, Marta Dąbrowska Tomasz Liboska, Michał Jędrzejowski, Bartek Barczyk czy Wacław Wańtuch.

 

Podczas kolejnych maratonów odbyły się również wernisaże wystaw fotografii Sebastiana Szwajczaka, Grzegorza Klatki, Antoniego Kreisa, Marii Śliwy oraz Witolda Cichockiego.

W tym roku zaproszenie do udziału w imprezie, oprócz absolwentów Policealnej Szkoły Fotograficznej „Fotoedukacja”, przyjęli również:

Jerzy Kleszcz - fotografował najważniejsze wydarzenia sportowe w kraju i na świecie, w tym igrzyska olimpijskie, mistrzostwa świata i wiele innych. Szczególną rolę w jego zawodzie odegrały skoki narciarskie, które najczęściej uwieczniał na swoich zdjęciach.

 

                                                                                           Fot. Jerzy Kleszcz

 

Przemysław Jendroska - współzałożyciel grupy fotograficznej Natechwile, fotoreporter i fotoedytor w katowickiej Gazecie Wyborczej. Jego fotografie zobaczyć można głównie w Gazecie Wyborczej, a także za pośrednictwem Agencji Gazety m.in w Agencji Reuters, oraz polskich tytułach prasowych tj. Polityka, Newsweek, Wprost. 

Jakub Ociepa - od 2010 roku jest fotoreporterem krakowskiej Gazety Wyborczej, założył własną firmę fotograficzną, współpracuje z kilkoma agencjami i instytucjami kulturalnymi. Nagradzany na konkursach fotografii prasowej Grand Press Photo, BZWBK Press Photo, oraz Projekt Przetwórnia.

                                                                                           Fot. Jakub Ociepa

Maciej Jarzębiński - fotoreporter, laureat Śląskiej Fotografii Prasowej (2006). Fotoreporter Gazety Wyborczej i Polskiej Agencji Fotografów FORUM.

Arkadiusz Gola – fotoreporter prasowy od 1991 roku w redakcji Dziennika Zachodniego  w Katowicach. Laureat kilkunastu nagród w prestiżowych konkursach  fotografii prasowej. Dziennikarz Roku  Dziennika Zachodniego 2003. Autor albumów „Ludzie z węgla”, „Stany graniczne”, ”Nie muszę wracać”. Jego zdjęcia znajdują się w muzeach w Polsce i za granicą. Członek  Związku Polskich Artystów Fotografików.

                                                                                        Fot. Arkadiusz Gola

Tadeusz Rolke - (ur. 1929 w Warszawie) – polski artysta fotografik, prekursor polskiej fotografii reportażowej. Początki jego twórczości przypadły na lata 50. XX w. W fotografii reportażowej starał się oddawać polską rzeczywistość, tworzyć interwencyjną fotografię reportażową. Zajmował się m.in. warunkami życia Cyganów w podwarszawskich miejscowościach. Rejestrował też życie artystyczne stolicy. Publikował w tygodnikach: "Stolica", "Świat" oraz w miesięcznikach "Polska" i "Ty i Ja". Fotografował modę dla "Przekroju", ukazującego się wówczas w Krakowie. Od 1970 r. przebywał na emigracji w Niemczech. Jego prace znalazły się na łamach "Sterna", "Die Zeit", "Der Spiegel" i "Art". W Polsce ponownie w latach 80. Autor wystaw fotograficznych, m.in.: "Świat to teatr", "Przemoc, seks, nostalgia". Przewodniczył jury Konkursu Polska Fotografia Prasowa '99. Obecnie współpracuje z "Magazynem Gazety Wyborczej" i wykłada na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Warszawskiej Szkole Fotografii dr Mariana Schmidta. Jest współzałożycielem wydawnictwa "edition.fotoTAPETA", mającego siedzibę w Warszawie i Berlinie. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików.

                                                                                    Fot. Tadeusz Rolke

 

 ABSOLWENCI POLICEALNEJ SZKOŁY FOTOGRAFICZNEJ -  FOTOEDUKACJA GRUPA L12

 • Agnieszka Antoniewicz
 • Aleksander Bartecki
 • Magdalena Gosztyła
 • Gabriela Kotowicz
 • Dagmara Krajewska
 • Dariusz Krawczyk
 • Wiktor Kubiak
 • Marzena Mróz
 • Łukasz Papis
 • Joanna Parczyk
 • Aleksandra Pilch
 • Violetta Siedlaczek
 • Patryk Ślazyk
 • Patrycja Słupińska
 • Joanna Sobanek
 • Katarzyna Sulej
 • Dominika Szczech
 • Agnieszka Wypych

                                                                                   Fot. Łukasz Papis

 

Wstęp na Śląski Maraton Fotograficzny jest bezpłatny.

Jeśli twoją pasją jest fotografia, chcesz dowiedzieć się o niej czegoś nowego i poznać cenionych w Polsce i na świecie twórców, nie może Cię tam zabraknąć!

Ilość miejsc jest ograniczona.

Wszystkie osoby zainteresowane rezerwacją miejsc na IX Śląski Maraton Fotograficzny bardzo prosimy o wysłanie zgłoszenia na adres:

centrum@fotoedukacja.edu.pl (zgłoszenie przyjmujemy od 1 lutego do 17 lutego 2014 r.).

Zgłoszenie powinno zawierać następujące dane: imię  i nazwisko, numer telefonu, adres e‐mail, a w przypadku słuchaczy lub absolwentów „Fotoedukacji” także grupę (np.: W11, Szkoła Roczna, Kurs, Absolwent).

Rezerwacja jest ważna tylko w przypadku otrzymania wiadomości zwrotnej - potwierdzenia rezerwacji.


W przypadku rezygnacji bardzo prosimy o przesłanie informacji.

 

Program IX Śląskiego Maratonu Fotograficznego:

 • 10.00  Absolwenci szkoły „Fotoedukacja” Grupa L12
 • 10.30  Jerzy Kleszcz
 • 11.00  Przemysław Jendroska
 • 11.30  Jakub Ociepa
 • 12.30  Maciej Jarzębiński
 • 13.00  Arkadiusz Gola
 • 13.30  Tadeusz Rolke

Data: 22 lutego 2014r. – początek godzina 10.00

Miejsce: Siemianowice Śląskie  Park Tradycji   ul. Orzeszkowej 12

 

 

.

Copyright © 2008-2021 by Szkoła fotografii Katowice, Fotoedukacja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opracowanie projektu graficznego: Sylwester Smigielski
Wdrożenie projektu: Triso.pl

FOTOEDUKACJA
ul. Harcerzy Września 1939r. Nr 5
40-659 KATOWICE-Piotrowice

NIP 643-167-66-33
REGON 240029093-00028

Numer konta:
FOTOEDUKACJA / ING Bank Śląski
25 1050 1357 1000 0022 9016 5642

Tel. (0-32) 206 46 81
kom. 506 146 407 / 506 146 408 / 506 146 409
e-mail: "sekretariat@fotoedukacja.edu.pl"