IX ŚLĄSKI MARATON FOTOGRAFICZNY

Szkoła Fotograficzna „Fotoedukacja” zaprasza na dziewiątą już edycję Śląskiego Maratonu Fotograficznego.

W tym roku impreza odbędzie się 22 lutego w Siemianowicach Śląskich w  Parku Tradycji, gdzie swoje prace przedstawią uznani fotografowie. Jest to rzadka okazja aby nie tylko obejrzeć prezentacje autorskie, zadać pytania dotyczące twórczość gości, ale również podyskutować z każdym z obecnych na maratonie fotografem.

Organizatorzy maratonu stawiają sobie za cel promocję polskich fotografów i sztuki fotograficznej. Sukces pierwszej edycji sprawił, że Śląski Maraton Fotograficzny jest dziś imprezą cykliczną, w ramach której podziwiać można  fotografie wielu znanych i cenionych artystów. W latach 2006 – 2013 udział w maratonie wzięli m.in. Rafał Milach, Krzysztof Niesporek, Józef Wolny, Andrzej Koniakowski, Marek Locher, Mateusz Orszulski, Maciej Niesłony, Wojciech Prażmowski, Inez i Andrzej Baturo, Beata Mendrek -­ Mikulska, Arkadiusz Ławrywianiec, Anna Bodnar, Witold Krassowski, Joanna Chudy, Michał Cała, Mariusz Kubielas, Grzegorz Celejewski, Bogdan Krężel, Łukasz Trzciński, Marta Dąbrowska Tomasz Liboska, Michał Jędrzejowski, Bartek Barczyk czy Wacław Wańtuch.

Podczas kolejnych maratonów odbyły się również wernisaże wystaw fotografii Sebastiana Szwajczaka, Grzegorza Klatki, Antoniego Kreisa, Marii Śliwy oraz Witolda Cichockiego.

W tym roku zaproszenie do udziału w imprezie, oprócz absolwentów Policealnej Szkoły Fotograficznej „Fotoedukacja”, przyjęli również:

Jerzy Kleszcz - fotografował najważniejsze wydarzenia sportowe w kraju i na świecie, w tym igrzyska olimpijskie, mistrzostwa świata i wiele innych. Szczególną rolę w jego zawodzie odegrały skoki narciarskie, które najczęściej uwieczniał na swoich zdjęciach.

Fot. Jerzy Kleszcz

Przemysław Jendroska - współzałożyciel grupy fotograficznej Natechwile, fotoreporter i fotoedytor w katowickiej Gazecie Wyborczej. Jego fotografie zobaczyć można głównie w Gazecie Wyborczej, a także za pośrednictwem Agencji Gazety m.in w Agencji Reuters, oraz polskich tytułach prasowych tj. Polityka, Newsweek, Wprost.

Jakub Ociepa - od 2010 roku jest fotoreporterem krakowskiej Gazety Wyborczej, założył własną firmę fotograficzną, współpracuje z kilkoma agencjami i instytucjami kulturalnymi. Nagradzany na konkursach fotografii prasowej Grand Press Photo, BZWBK Press Photo, oraz Projekt Przetwórnia.

Fot. Jakub Ociepa

Maciej Jarzębiński - fotoreporter, laureat Śląskiej Fotografii Prasowej (2006). Fotoreporter Gazety Wyborczej i Polskiej Agencji Fotografów FORUM.

Arkadiusz Gola – fotoreporter prasowy od 1991 roku w redakcji Dziennika Zachodniego  w Katowicach. Laureat kilkunastu nagród w prestiżowych konkursach  fotografii prasowej. Dziennikarz Roku  Dziennika Zachodniego 2003. Autor albumów „Ludzie z węgla”, „Stany graniczne”, ”Nie muszę wracać”. Jego zdjęcia znajdują się w muzeach w Polsce i za granicą. Członek  Związku Polskich Artystów Fotografików.

Fot. Arkadiusz Gola

Tadeusz Rolke - (ur. 1929 w Warszawie) – polski artysta fotografik, prekursor polskiej fotografii reportażowej. Początki jego twórczości przypadły na lata 50. XX w. W fotografii reportażowej starał się oddawać polską rzeczywistość, tworzyć interwencyjną fotografię reportażową. Zajmował się m.in. warunkami życia Cyganów w podwarszawskich miejscowościach. Rejestrował też życie artystyczne stolicy. Publikował w tygodnikach: "Stolica", "Świat" oraz w miesięcznikach "Polska" i "Ty i Ja". Fotografował modę dla "Przekroju", ukazującego się wówczas w Krakowie. Od 1970 r. przebywał na emigracji w Niemczech. Jego prace znalazły się na łamach "Sterna", "Die Zeit", "Der Spiegel" i "Art". W Polsce ponownie w latach 80. Autor wystaw fotograficznych, m.in.: "Świat to teatr", "Przemoc, seks, nostalgia". Przewodniczył jury Konkursu Polska Fotografia Prasowa '99. Obecnie współpracuje z "Magazynem Gazety Wyborczej" i wykłada na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Warszawskiej Szkole Fotografii dr Mariana Schmidta. Jest współzałożycielem wydawnictwa "edition.fotoTAPETA", mającego siedzibę w Warszawie i Berlinie. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików.

Fot. Tadeusz Rolke

• Dominika Szczech
  • Agnieszka Wypych

Fot. Łukasz Papis

Wstęp na Śląski Maraton Fotograficzny jest bezpłatny.

Jeśli twoją pasją jest fotografia, chcesz dowiedzieć się o niej czegoś nowego i poznać cenionych w Polsce i na świecie twórców, nie może Cię tam zabraknąć!

Ilość miejsc jest ograniczona.

Wszystkie osoby zainteresowane rezerwacją miejsc na IX Śląski Maraton Fotograficzny bardzo prosimy o wysłanie zgłoszenia na adres:

centrum@fotoedukacja.edu.pl (zgłoszenie przyjmujemy od 1 lutego do 17 lutego 2014 r.).

Zgłoszenie powinno zawierać następujące dane: imię  i nazwisko, numer telefonu, adres e‐mail, a w przypadku słuchaczy lub absolwentów „Fotoedukacji” także grupę (np.: W11, Szkoła Roczna, Kurs, Absolwent).

Rezerwacja jest ważna tylko w przypadku otrzymania wiadomości zwrotnej - potwierdzenia rezerwacji.

W przypadku rezygnacji bardzo prosimy o przesłanie informacji.

Program IX Śląskiego Maratonu Fotograficznego:

• 10.00  Absolwenci szkoły „Fotoedukacja” Grupa L12
  • 10.30  Jerzy Kleszcz