WARSZTATY - GUMA

Zapraszamy słuchaczy szkół Fotoedukacja do udziału w warsztatach poświęconych technice gumy, które odbędą się w sobotę 27 kwietnia 2013.

Warsztaty poprowadzą Andrzej Pytliński oraz Rafał Warzecha.

Warsztaty oprócz krótkiego omówienia teoretycznego nastawione są na działania praktyczne. Każdy uczestnik będzie mógł samodzielnie przygotować i wykonać prace w technice gumy.

Program warsztatów obejmujących 6-8 godzin:

Sobota  27 kwietnia godzina 9.00- rozpoczęcie  warsztatów

·         Wykład na temat „Rys historyczny -  guma”

·         Omówienie procesów powstawania obrazu w technice gumy

·         Przygotowanie materiałów potrzebnych do pracy w technice  gumy

·         Pokaz technik

·         Ćwiczenia praktyczne

·         Konsultacje

Sobota  godzina 15.00-17.00- zakończenie  warsztatów

W ramach warsztatów każdy uczestnik otrzyma wszystkie materiały potrzebne do pracy w technice gumy.

Guma w pierwszym kontakcie może wydać się zdumiewająco prosta, jednak zagłębiając się w ten proces zaczynamy odkrywać jego złożoność i nieograniczone możliwości ingerenci w obraz. Technika przyciąga i kusi niezłożoną obróbką chemiczną, którą jest wstanie opanować każdy, nadto daje szereg możliwości interpretacyjnych prowadzących do powstania prac z pogranicza malarstwa, grafiki i fotografii jak i czysto fotograficznych. W metodzie gumy, zwanej czasami gumodrukiem, role koloidu pełni guma arabska, która dała nazwę całemu procesowi, a która jest garbowana dwuchromianem. Światłoczułość soli chromu odkrył w 1839 r. Mungo Ponton jednak praktyczne zastosowanie znalazło to dopiero 1852 r. gdy Fox Talbot stwierdził ich garbujące działanie na żelatynę. Zjawisko tworzenia obrazów przy pomocy gumy i dwuchromianu opisała po raz pierwszy w 1855 r. A. L. Poitevin, jednak to John Pouncy jest uważany za twórcę tej techniki, ponieważ nie tylko opracował proces, ale w 1858 r. opublikował fotografie wykonane metodą gumy.

Prowadzący warsztaty:

Andrzej Pytliński

Urodzony 12 lipca 1933 roku. W roku 1957 ukończył Wydział Chemiczny Politechniki Warszawskiej.

Od 1956 roku członek Zarządu Warszawskiego Towarzystwa Fotograficznego. W latach 1960 - 1970 konsultant do spraw fotografii w Ministerstwie Kultury i Sztuki.

W roku 1964 współzałożyciel Wyższego Studium Fotografii MKiS, które funkcjonowało do 2012 roku.

Wykładowca Zagadnień Technicznych Fotografii na WSF w całym okresie jego funkcjonowania, w punktach nauczania w Warszawie i Jeleniej Górze, okresowo przy Politechnice Zielonogórskiej.

Założyciel Jeleniogórskiej Wszechnicy Fotograficznej. Odznaczony dwukrotnie odznaką

"Zasłużony Działacz Kultury" oraz orderem "Zasłużony dla Fotografii Polskiej".

Od 2000 roku członek Kapituły Fotoklubu Rzreczypospolitej Polskiej.

W roku 2003 – 2004 współorganizator prestiżowych warsztatów w Myśliborzu, mających na celu promocję zabytkowych technik fotograficznych.

Pomysłodawca i opiekun cyklu spotkań warsztatowych dotyczących zabytkowych technik fotograficznych, organizowanych w od 2006 r. do 2009 r. pod nazwą Klubu Miłośników Dawnych Technik Fotograficznych.

Od 2010 r. zaangażowany w działalność Polskiej Szkoły Tradycyjnej Fotografii.

Dorobek wydawniczy:

"Fotografia Barwna w Zespole Amatorskim". Wydanie I 1964, wydanie II 1972. Warszawa.

Współautor "O Fotografowaniu Prawie Wszystko" Tom I i II. 1968 Warszawa.

"Przezrocza Technika i Wykorzystanie" Wydanie I 1971, wydanie II 1985. Warszawa.

"Zagadnienia Techniczne Fotografii" konspekt wykładów na WSF.

Część I Optyka Światła i Oświetlenia. Część II Optyka Elementów i Układów Optycznych.

Część III Fototechnika. Część IV Fotografia Barwna. Jelenia Góra 2002 - 2012

Rafał Warzecha

Urodzony w 1977 r., ośrodkami jego największej aktywność zawodowej są Wrocław i Warszawa.

Absolwent Wyższego Studium Fotografii w Jeleniej Górze i wydziału artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego. Działalność dydaktyczną rozpoczął w 2003 r.

W 2007 r. rozpoczął pracę jak wykładowca Wyższego Studium Fotografii w Warszawie. Od 2008 r. współpracuje z Akademią Profesjonalnej Fotografii we Wrocławiu gdzie prowadzi zajęcia z różnych zakresów fotografii. W 2011 r. rozpoczął studia doktoranckie na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Podczas swojej działalności fotograficznej był wielokrotnie zapraszany i prowadził prelekcje, spotkania autorskie oraz pracownie procesów dawnych technik fotograficznych m.in: na ASP w Warszawie, w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, w Fotoklubie RP, na ASP we Wrocławiu, na Uniwersytecie Zielonogórskim oraz w wielu innych placówkach edukacyjnych i kulturalnych.

Współpracuje z Fotoklubem Rzeczypospolitej Polskiej.

Członek ZPAF, legitymacja nr 1111.

Aby wziąć udział w warsztatach należy:
Wysłać zgłoszenie na adres warsztaty@fotoedukacja.edu.pl
Zgłoszenie powinno zawierać:
• Imię oraz Nazwisko
• Numer telefonu
• Grupę – (np. W12A)

Dla Słuchaczy, Absolwentów szkół  Fotoedukacja udział w warsztatach jest bezpłatny!!

Ilość miejsc na warsztatach jest ograniczona do 20, decyduje kolejność zgłoszeń.

Zgłoszenie należy przesłać do 20 kwietnia 2013r.

WARSZTATY  GUMA

27 kwietnia (sobota) 2013r.

Początek godzina 9.00

Planowany koniec warsztatów godzina 15.00 – 17.00

Miejsce: Katowice ul. Harcerzy Września 1939r. nr 2

W razie pytań prosimy o kontakt z sekretariatem szkoły