Milso
fotokonkursy.info

Sonda

Skąd dowiedziałeś sie o naszej szkole?

X ŚLĄSKI MARATON FOTOGRAFICZNY


Szkoła Fotograficzna „Fotoedukacja” serdecznie zaprasza na dziesiątą już edycję Śląskiego Maratonu Fotograficznego.

 

W tym roku impreza odbędzie się 28 lutego w Siemianowicach Śląskich w  Parku Tradycji, gdzie swoje prace zaprezentuje wielu uznanych fotografów.  Jest to doskonała okazja aby nie tylko obejrzeć prezentacje autorskie i zadać pytania dotyczące twórczości zaproszonych gości, ale również spotkać się osobiście i porozmawiać z obecnymi na maratonie fotografami.

 

Celem organizatorów maratonu jest promowanie polskich fotografów i polskiej sztuki fotograficznej. Śląski Maraton Fotograficzny jest imprezą cykliczną, w ramach której co roku podziwiać można  fotografie wielu znanych i cenionych artystów. W latach 2006 – 2014 udział w maratonie wzięli m.in. Rafał Milach, Krzysztof Niesporek, Józef Wolny, Andrzej Koniakowski, Marek Locher, Mateusz Orszulski, Maciej Niesłony, Wojciech Prażmowski, Inez i Andrzej Baturo, Beata Mendrek - Mikulska, Arkadiusz Ławrywianiec, Anna Bodnar, Witold Krassowski, Joanna Chudy, Michał Cała, Mariusz Kubielas, Grzegorz Celejewski, Bogdan Krężel, Łukasz Trzciński, Marta Dąbrowska Tomasz Liboska, Michał Jędrzejowski, Bartek Barczyk, Wacław Wańtuch, Jerzy Kleszcz, Przemysław Jendroska, Jakub Ociepa, Maciej Jarzębiński, Arkadiusz Gola czy Tadeusz Rolke.

 

W tym roku zaproszenie do udziału w imprezie przyjęli:

 

Marcin Urbanowicz - Gliwiczanin, rocznik 89. Ukończył studia I stopnia z Politologii na Uniwersytecie Śląskim. Absolwent szkoły fotograficznej Fotoedukacja. Obecnie student Fotografii prasowej na Uniwersytecie Warszawskim. Laureat wielu konkursów ogólnokrajowych i regionalnych między innymi Leica Street Photo czy Śląska Fotografia Prasowa. Nie jest mu obca żadna kategoria fotografii, jednak najlepiej czuje się w fotoreportażu i w szeroko pojętej fotografii ulicznej. Nie ogranicza się także w doborze sprzętu - fotografuje zarówno cyfrowymi lustrzankami jak i aparatami lomo czy camerą obscura własnej konstrukcji. Wyzwalając migawkę usiłuje postępować zgodnie z maksymą Roberta Bressona ,,fotografując staraj się pokazać to czego bez ciebie, nikt by nie zobaczył’’. Jego prace można było oglądać w wielu polskich miastach min. w galeriach w Bydgoszczy, Sopocie, Warszawie, Gliwicach, Rybniku i Katowicach. Prywatnie miłośnik polskiej literatury, filmu i muzyki. Za co kocha fotografię?  „Za to, że jutro znów będzie wczoraj”.

 

Fot.Marcin Urbanowicz


Arkadiusz Ławrywianiec – Opolanin, rocznik 67. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu. Fotografią zajmuje od 1986 roku, kiedy to wykonał własnoręcznie pierwszą odbitkę. Od 1994 pracuje w Dzienniku Zachodnim  jako fotoreporter. Od 2009 jest nauczycielem w Policealnej Szkole Fotograficznej Fotoedukacja w Katowicach. Od 2010 jest członkiem ZPAF.  Jest autorem i współautorem wystaw w Katowicach, Krakowie, Tychach, Cieszynie, Kłodzku, Warszawie, Sosnowcu, Saint-Etienne, Kolonii, Skopje. W latach 2011 i 2013 był stypendystą Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury oraz otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie kultury. Zajmuje się reportażem i dokumentem fotograficznym.

 

Fot. Arkadiusz Ławrywianiec


Tomasz Wiech – z wykształcenia politolog. Ukończył też studia w Instytucie Twórczej Fotografii w Opavie. W latach 2004 – 2010 związany był z Gazetą Wyborczą. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010) oraz Narodowego Centrum Kultury (Młoda Polska, 2011). Laureat nagrody w konkursie World Press Photo w 2009 r. Jego materiał o współczesnej Polsce znalazł się w finale konkursu Leica Oscar Barnack Award 2011 oraz Magnum Expression Award 2011. W 2012 wydał książkę „Polska. W poszukiwaniu diamentów” Jego zdjęcia pokazywane były na wystawach w Polsce, na Litwie, w Czechach, Francji, Belgi, Portugalii.

Sam o sobie mówi: ”w fotografii interesuje mnie współczesność. Lubię patrzeć na świat, który jest teraz, który znam, który rozumiem i na którego temat mogę coś powiedzieć. Bardzo lubię podróżować. Czasami są to podróże dalekie, a czasami bardzo bliskie: na sąsiednie osiedle albo na drugą stronę miasta.  Dla mnie często tam właśnie dzieją się rzeczy ważne. Nie interesuje mnie egzotyka, ale powszechność, dlatego fotografowałem pracę w biurze, życie na osiedlach mieszkaniowych i ostatnio, kraj w którym mieszkam i żyję – Polskę. Fotografując staram się odchodzić od klisz i stereotypów. Chciałbym, żeby moje zdjęcia były raczej pytaniami. Skłaniały do zastanowienia i dyskusji”

 

Fot. Tomasz Wiech

.

 

Roman Koszowski - fotoreporter, laureat Śląskiej Fotografii Prasowej (2010). Fotoreporter Gościa Niedzielnego.

 

 

Stanisław Jakubowski -wybitny fotograf, fotoreporter. W latach 70-tych związany z Gliwickim Towarzystwem Fotograficznym. Autor licznych fotoreportaży na przykład z akcji ratowania Alojzego Piontka, pożaru rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach czy pożaru lasów w Kuźni Raciborskiej. Laureat licznych nagród. Zdobywca 1 miejsca i złotego medalu World Press Photo  w kategorii reportażu w 1970 roku.

Pracując jako fotoreporter Centralnej Agencji Fotograficznej Stanisław Jakubowski był świadkiem wielu wydarzeń, które z racji profesji mógł oglądać bliżej, pełniej i w miejscach, które dla innych były niedostępne. Fascynowało go zmaganie z czasem i konieczność dokonywania szybkich i celnych wyborów. Potrafił także wykorzystać okoliczności, dzięki czemu uzyskał złoty medal w konkursie World Press Photo w Hadze w 1970 roku za fotoreportaż „Wyrwani śmierci”, zrealizowany podczas akcji ratowania górników po zawale w kopalni „Generał Zawadzki” w Dąbrowie Górniczej. Umiejętność obserwacji i mistrzostwo warsztatowe przyniosły mu również tytuły Fotoreportera Roku w 1973 i Fotoreportera Roku CAF w 1974 roku.

Dzięki swej dociekliwości i uporowi docierał do jądra zdarzeń, niejednokrotnie pokonując różne trudności czy radząc sobie ze złym oświetleniem w czasie akcji nocą lub w czeluściach kopalń. W okresie PRL-u dobór zdjęć do publikacji podlegał cenzurze, dlatego tak cenne było zachowanie przez fotografującego prawdziwości wydarzeń i ich społecznej wymowy, gdy relacjonował najbardziej emocjonujące i ważne wydarzenia.

Wśród fotografii Stanisława Jakubowskiego są też zdjęcia o tematyce sportowej – pełne ekspresji i ruchu, dynamiczne, rejestrują przebieg wydarzenia, a niekiedy zaskakują ciekawą kompozycją, jak w fotografii zatytułowanej „Grupa Laokoona”, nagrodzonej w 1968 roku na XI Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Prasowej. Są też zdjęcia humorystyczne, wśród nich „Dosiadanie wodza”, pokazujące pracownika, który podczas konserwacji pomnika siedzi okrakiem na głowie spiżowego Lenina.

Z kolei fotografie dokumentujące czyny społeczne, wizyty w zakładach produkcyjnych, rozmach pochodów pierwszomajowych czy oprawę uroczystości uruchomienia nowego odcinka trasy autobusowej, a także różne święta (jak na przykład Dzień Kobiet, Dzień Górnika, Dzień Hutnika)  wprowadzą zwiedzających w koloryt życia społecznego z minionych dekad. Oglądane dziś w nowych kontekstach obrazują rangę fotoreportażu – sztuki, która stała się oknem na świat masowego odbiorcy.

 

 

Fot. Stanisław Jakubowski

 

Anna Musiałówna - kuratorka wystaw: „Polska lat 70”, ”Polskie drogi” „Droga przez Polskę” Galerii multimedialnych prezentujących fotografie archiwalne z okazji rocznic – Sierpnia 80, Okrągłego Stołu, wybuchu stanu wojennego, PRL-owskiego Dnia Kobiet, Dnia Dziecka itp. Brała udział w wystawach: „Dokument czasu” – fotografia socjologiczna, „W kręgu itd.”, „Gdzie jesteśmy”, „Dokumentalistki XX wieku" czy "Autorzy Polityki”

Jest współautorką fotografii w albumach "Przywracanie pamięci – Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. Jej fotografie znajdują się w zbiorach Muzeum Historii fotografii w Krakowie, w Fototece ZPAF, w katalogach fotografii kolekcjonerskiej oraz w wielu książkach i publikacjach na temat polskiej rzeczywistości. Jest współzałożycielką Stowarzyszenia Dokumentalistów „Droga” skupiającego grupę fotoreporterów prasowych, którzy od lat 70-tych śledzą zachodzące w kraju zmiany w najważniejszych dziedzinach życia społeczno – kulturalnego. Prowadzi zajęcia edukacyjne oraz warsztaty reporterskie. Jest autorką projektu dotyczącego zabytkowego Żyrardowa pt. "Ludzie miasta” realizowanego w ramach stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Anna Musiałówna tak opowiada o swojej fotograficznej pasji: „Urodziłam się w domu fotografa, dlatego proces powstawania obrazu znałam od dziecka. Opuściłam rodzinny dom dla 9ciu lat szkoły baletowej w Warszawie, którą ukończyłam z wyróżnieniem w 1967 r. Tańczyłam w Teatrze Wielkim (rola Mirty w Giselle i Phrygi w Spartakusie) do wypadku, w wyniku którego doznałam trwałej kontuzji kolana. W 1971 r. pożegnałam się z karierą artysty baletu jako inwalidka III grupy. Mój brat, Maciej Musiał, który był już fotoreporterem, na pocieszenie dał mi do ręki aparat i doradził abym poszła między ludzi, na ulicę.

    Rok później ukazał się mój pierwszy fotoreportaż z krótkim tekstem w tygodniku "itd.", z którym byłam związana do końca lat 70-tych. Dzięki wypadkowi jeszcze długo potem byłam najlepszą tancerką wśród fotoreporterów i najlepszym fotoreporterem wśród tancerzy. Publikowałam też w "Razem", "Na przełaj" i w "Przyjaciółce". W stanie wojennym rozstałam się z etatem. W latach 80-tych współpracowałam z londyńskim "Pulsem". Od blisko 20 lat fotografuję dla tygodnika "Polityka". Należę do szczęściarzy, od ponad 40 lat jestem wierna fotografii reportażowej podejmującej istotne problemy społeczne, opublikowałam setki fotoreportaży i ani jednego dnia nie byłam w pracy. Słyszałam i widziałam może zbyt wiele, wystarczająco dużo, by mieć dystans do siebie i własnych spraw. Darem tego zawodu jest nieustająca nauka, poznawanie różnych sfer życia i obszarów rzeczywistości niedostępnych dla przeciętnego obywatela. Zdarza się, że obrazy, którym przyglądam się z bliska jeszcze mnie zadziwiają, wzruszają, czasem bawią, czasem przerażają. I póki życie się toczy, tematów i wrażeń nie zabraknie. Zachowanie emocjonalnej równowagi to trudne zadanie, ale równie pasjonujące jak proces tworzenia”.

 

Fot. Anna Musiałówna

 

Karel Cudlín - urodził się 28 czerwca 1960 w Pradze . Wolny strzelec współpracuje z wydawnictwami czeskimi i zagranicznymi. Pracował jako wykładowca na FAMU. W latach 1997-2002 był jednym z oficjalnych fotografów prezydenta Vaclava Havla. Interesuje go głównie humanistyczna fotografia dokumentalna.

www.cudlin.com

Fot.Karel Cudlín

 

 

Wstęp na Śląski Maraton Fotograficzny jest bezpłatny.

 

Jeśli twoją pasją jest fotografia, chcesz dowiedzieć się o niej czegoś nowego i poznać cenionych w Polsce i na świecie twórców, nie może Cię tam zabraknąć!

 

Ilość miejsc jest ograniczona.

 

Wszystkie osoby zainteresowane rezerwacją miejsc na X Śląski Maraton Fotograficzny bardzo prosimy o wysłanie zgłoszenia na adres: centrum@fotoedukacja.edu.pl

 

Zgłoszenie powinno zawierać następujące dane: imię  i nazwisko, numer telefonu, adres e‐mail, a w przypadku słuchaczy lub absolwentów „Fotoedukacji” także grupę (np.: W11, Szkoła Roczna, Kurs, Absolwent).

 

Rezerwacja jest ważna tylko w przypadku otrzymania wiadomości zwrotnej - potwierdzenia rezerwacji.

 

W przypadku rezygnacji bardzo prosimy o przesłanie informacji.

 

Program X Śląskiego Maratonu Fotograficznego:

  • 10.00    Marcin Urbanowicz
  • 10.30    Arkadiusz Ławrywianiec
  • 11.00    Tomasz Wiech
  • 11.30    Roman Koszowski
  • 12.30    Stanisław Jakubowski
  • 13.00    Anna Musiałówna
  • 13.30    Karel Cudlin

 

Data: 28 lutego 2015r. – początek godzina 10.00

Miejsce: Siemianowice Śląskie  Park Tradycji   ul. Orzeszkowej 12

Copyright © 2008-2019 by Kursy i Szkoła fotografii Fotoedukacja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opracowanie projektu graficznego: Sylwester Smigielski
Wdrożenie projektu: Triso.pl

FOTOEDUKACJA
ul. Harcerzy Września 1939r. Nr 5
40-659 KATOWICE-Piotrowice

NIP 643-167-66-33
REGON 240029093-00028

Numer konta:
FOTOEDUKACJA / ING Bank Śląski
25 1050 1357 1000 0022 9016 5642

Tel. (0-32) 206 46 81
kom. 506 146 407 / 506 146 408 / 506 146 409
e-mail: centrum@fotoedukacja.edu.pl