pfr

Sonda

Skąd dowiedziałeś sie o naszej szkole?
WYSTAWA WYKŁADOWCY SZKOŁY FOTOGRAFII FOTOEDUKACJA


Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski oraz Szkoła Fotograficzna Fotoedukacja zapraszają na wernisaż wystawy zbiorowej “Wykładowcy szkoły fotografii Fotoedukacja”Wernisaż odbędzie się 4 stycznia 2019r o 18.30, w Galerii KATOWICE Związku Polskich Artystów Fotografików, przy ul. św. Jana 10 (II piętro). Wystawę można oglądać do 1 lutego 2019 od środy do piątku w godzinach od 17.00 do 20.00.

Różne spojrzenia, różni ludzie…
Różne doświadczenia, różne przemyślenia…
Różne potrzeby, różne sposoby realizacji…
Różne pracownie, różne narzędzia…
Różne inspiracje, różne fascynacje…
Różne oczekiwania, różne zakończenia…

 

 

 

Różni ludzie… JEDNA SZKOŁA… NIESKOŃCZENIE WIELE FOTOGRAFII.Wystawa jest próbą przybliżenia sylwetek wykładowców, którzy pracują w Szkole Fotografii FOTOEDUKACJA i oprócz tego, że przekazują wiedzę z zakresu fotografii, są również czynnie działającymi fotografami, pracującymi zawodowo i z pasją.

Kurator wystawy Beata Mendrek

 

 

Fot. Beata Mendrek

Beata Mendrek ur w 1980 r.
Absolwentka Policealnego Studium Fotograficznego oraz Wydziału RTV Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od 2008 roku członek Związku Polskich Artystów Fotografików – od roku 2011 członek Zarządu ZPAF okręgu śląskiego. Od roku 2009 wykładowca w Szkołach Fotografii w Katowicach i w Tychach, w zakresie Kompozycji Obrazu Fotograficznego, Estetyki fotografii oraz Technik Fotograficznych i Podstaw fotografii. Organizatorka i wykładowca kursów i warsztatów fotograficznych -www.fotowarsztaty.eu. W latach 2003 – 2006 założycielka i uczestniczka działań Grupy Fotograficznej NATECHWILE. Aktualnie, od 2014 – kuratorka NATECHWILE PROJEKT – program promocji „młodej fotografii” – wystawy i prezentacje młodych twórców. Od roku 2002 organizatorka i współorganizatorka wielu wystaw i projektów artystycznych, m.in. współpraca z Galerią Szyb Wilson, Galerią Czakram, Galerią Katowice ZPAF w Katowicach. W 2004 r. współorganizatorka Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych EWNS w Katowicach. Prace w zbiorach Muzeum Śląskiego w Katowicach, Śląskiej Kolekcji Fotografii Artystycznej w Katowicach, Muzeum Miejskiego w Sosnowcu oraz w kolekcjach prywatnych.

 

 

Fot. Antoni Kreis


Antoni Kreis
(ur. w1956 r. w Chorzowie) – artysta fotografik, członek rzeczywisty Związku Polskich Artystów Fotografików, od 2005 r. nieprzerwanie pełni funkcję wice prezesa Zarządu Okręgu Śląskiego ZPAF. Przewodniczący Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej opiniującej kandydatów na członków ZPAF. Instruktor filmu i fotografii MKiS kat. I. W Szkole Fotograficznej FOTOEDUKACJA od 2006 r. Fotografuje od zawsze, ale tylko to co go zainteresuje. Nie lubi fotografii nudnej i schematycznej. W 1980 r. etatowy fotoreporter Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność w Katowicach czego efektem były kłopoty osobiste, niechęć do polityków oraz szacunek dla fotografów podejmujących trudne tematy. Wielokrotnie w życiu zdradzany przez fotografię bez skrupułów zdradzał ją z poezją, muzyką, malarstwem i filmem.

 

 

Fot. Arkadiusz Ławrywianiec


Arkadiusz Ławrywianiec ur. 19.01.1967 w Opolu. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu. Fotografią zajmuje od 1986 roku, kiedy to wykonał własnoręcznie pierwszą odbitkę. W latach 1994–2015 pracował w Dzienniku Zachodnim jako fotoreporter. Od 2016 roku współpracuje z Polską Agencją Fotografów Forum. Studiuje w Instytucie Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Od 2009 uczy w Policealnej Szkole Fotograficznej Fotoedukacja w Katowicach. Od 2010 jest członkiem ZPAF. Od 2017 roku pełni funkcję prezesa zarządu Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski, a zarazem jest członkiem zarządu głównego ZPAF. Autor i współautor wystaw w Polsce i za granicą (Francja, Czechy, Macedonia, Niemcy). W latach 2011 i 2013 był stypendystą Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. W 2011 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie kultury. Jest współautorem reaktywowanego konkursu Śląska Fotografia Prasowa organizowanego prze Bibliotekę Śląską, w którym to konkursie w latach 2006, 2017 i 2018 był jurorem. Zajmuje się głównie reportażem i dokumentem fotograficznym. Jest autorem albumów fotograficznych „Tajemnice pracowni” i “Kiduszin Nisuin”.

 

Fot. Grzegorz Klatka


Grzegorz Klatka ur. 1976 r., fotoreporter. Absolwent Instytutu Fotografii Twórczej w Opawie w Czechach (dyplom magistra sztuki w 2006 roku). W latach 1998–2003 był fotoreporterem tygodnika „Polityka”. Fotoreportaże publikował ponadto w Magazynach Rzeczpospolitej i Gazety Wyborczej, w tygodnikach Ozon, Viva, Sontag Zeitung (Szwajcaria), Reflex (Czechy), Instinkt (Czechy), Courier Internationale (Francja), Tygodnik Powszechny, Tygodnik Elsevier (Holandia)w miesięczniku Zwierciadło, kwartalniku Fotografia i in. W latach 2007 – 2008 pracował jako fotoreporter gazety codziennej Pražský deník w Pradze, w Czechach. W 2009 był jednym z jurorów Festiwalu Sztuki Reportażu Telewizyjnego “Camera Obscura” w Bydgoszczy. Jest laureatem kilku nagród w konkursach fotografii m.in.: I, II i III nagrody w konkursie Polskiej Fotografii Prasowej (1998, 1999), II nagrody w Humanity Photo Awards (Pekin, Chiny 2007), wyróżnień w Gorzowskich Konfrontacjach Fotograficznych (1998, 2004), a także zdobywcą Grand Prix w Płockim Biennale Plakatu (2007). W roku 2015 otrzymał stypendium w dziedzinie kultury Marszałka Województwa Śląskiego. Brał udział w kilkunastu indywidualnych oraz kilkudziesięciu zbiorowych wystawach i pokazach fotografii. Od 2013 roku wraz z Magdaleną Bartkiewicz współtworzy projekcje multimedialne (m.in.: “U szturma na altanie, kaj zawsze wisi pranie” oraz “Panteon”, powstały we współpracy z katowicką ASP i Muzeum Śl.). Incydentalnie zajmuje się projektowaniem przedmiotów codziennego użytku w duchu upcykling.

 

 

Fot. Jacek Dziubdziela


JACEK DZIUBDZIELA Studia w Instytucie Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie, na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie i na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Nauczyciel w szkołach fotograficznych w Krakowie i Katowicach. Moja aktywność twórcza realizuje się głównie poprzez fotografie, instalacje i video. Staram się wytwarzać przekazy powściągliwe estetycznie i operować prostymi środkami. Wytwarzam sytuacje, których znaczenie formuje się w umyśle odbiorcy. Interesują mnie zachowania związane ze sposobami rozumienia kultury i tradycji oraz uwikłaniem ludzi w zależności religijno-społeczne.

 

 

Fot. Sylwester Smigielski

 


Sylwester Smigielski Urodził się w Chorzowie, a obecnie mieszka w Katowicach. Wrażliwość artystyczną od dziecka rozwijał za kulisami Teatru Rozrywki w Chorzowie. Artysta multidyscyplinarny — fotograf, projektant graficzny, realizator wideo, animator kultury, nauczyciel. Absolwent szkoły fotograficznej z Katowic-Piotrowic. Studiował w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach na kierunku grafika. Laureat nagrody dla Młodych Twórców Kultury Wydziału Kultury miasta Katowice. Specjalizuje się w szeroko pojętej budowie struktur interfejsów internetowych, jako projektant wykonuje plakaty, identyfikacje wizualne, landing page, projekty aplikacji mobilnych dla korporacji w Polsce i za granicą. Aktywista społeczny. Współpracuje z licznymi agencjami reklamy, instytucjami kultury oraz fundacjami. Angażuje się w różnego rodzaju projekty kulturalno-społeczne, dzięki którym, jak sam twierdzi: “można odmienić świat na nowo”. Jako fotograf i grafik łączy techniki tradycyjne z technikami współczesnymi. Głównym nurtem foto-graficznego zainteresowania jest abstrakcja. W swoim portfolio jako pierwszy wpisuje film: “Silesian Timelapse” z 2011r., który został wyświetlony podczas Golden Vision Music & Art Festival. Jest członkiem w Fundacji Leżę i Pracuję, która zatrudnia osoby niepełnosprawne. Jego pomysłem na życie jest niesienie pomocy innym i działanie aktywnie przy rozwiązywaniu trudnych problemów społecznych. Inspiracją do jego twórczości jest maksyma: „Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu”.

 

Fot. Tomasz Greissgraber


TOMASZ GRIESSGRABER Absolwent Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego oraz Technikum Fotograficznego im. E. Abramowskiego w Katowicach Pierwsze publikacje w latach 90 jeszcze jako uczeń technikum fotograficznego. Później związany z Super Expressem, Dziennikiem Zachodnim , obecnie AF Edytor współpracująca z wieloma tytułami prasowymi w kraju ale także poza granicami Polski. Autor licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych. Fotografie Tomasza Griessgrabera można zobaczyć na stronie internetowej agencji EDYTOR

 

Fot. Witold Cichocki

WITOLD CICHOCKI Urodzony w 1966 roku, mieszka w Gliwicach. W 1989 roku ukończył Policealne Studium Fotografii w Katowicach Piotrowicach, jest absolwentem Wyższego Studium Fotografii w Jeleniej Górze oraz Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego. W 1994 roku otrzymał Nagrodę Artystyczną Wojewody Katowickiego dla młodych twórców w dziedzinie fotografii, a w 1995 roku Nagrodę Promocji Młodych Prezydenta Miasta Gliwice. Od 1990 roku prowadzi zajęcia z fotografii w szkołach technicznych, interesuje się fotografią dokumentalną, oraz fotografią architektury i krajobrazu.

 

Fot. Mateusz Orszulski

Mateusz Orszulski – Orsz-  rocznik 79. Zawodowy fotograf, freelancer, grafik, wykładowca szkoły fotograficznej FOTOEDUKACJA, nauczyciel CKZiU w Sosnowcu, absolwent Państwowej Szkoły Filmowej w Łodzi, Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania — specjalizacja grafika i fotografia reklamowa, Wyższego Studium Fotografii AFA we Wrocławiu oraz Studium Policealnego przy ZSTiO nr 3 im. E. Abramowskiego w Katowicach.Fotografię traktuję głównie jako eksperyment i proces poszukiwania. Dobrą zabawę i możliwość realizowania siebie. Najważniejszy jest dla mnie obraz a nie komentarz do niego. Fascynuje mnie estetyka błędu i przypadek. Zajmuje się fotografią studyjną, portretem, fotografią reklamową, eksperymentami fotograficznymi — lomografią czy polaroidem. Autor wielu wystaw indywidualnych i uczestnik projektów zbiorowych. Widzisz to, co wiesz.

 

 

Fot. Patryk Jezierski

PATRYK JEZIERSKI Pasjonuję się fotografią cyfrową, oraz klasycznym “polaroidem”. Na co dzień, spełniam się w fotografii produktowej i reklamie. Jestem absolwentem kilku szkół min. PWSTiTv w Łodzi.

 

 

Fot. Artur Solowski

Artur Solowski Urodzony w 1976 roku w Cieszynie. Ukończył Policealne Studium Fotograficzne w Katowicach oraz Wyższe Studium Fotografii w Jeleniej Górze. Absolwent studiów na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego na kierunku malarstwo specjalność fotografia. Nauczyciel fotografii. Współpracował z Centrum Profilaktyki, Edukacji i Terapii „KONTAKT” w Cieszynie gdzie prowadził pracownię fotografii oraz Galerię Działań Twórczych "Kontakt".

 

Fot. Roman Szymański

Roman Szymański — są takie chwile, kiedy oczy szeroko się otwierają i widzą świat w zupełnie innej postaci. W tych momentach powstają moje fotografie.

 

 

Fot. Jacek Ulaczyk

Jacek Ulaczyk- rocznik 1970. Człowiek z niepełną datą. Związany z południem — Piotrowice, zorientowany północnie — Świnoujście. Zainteresowany obrazami, ostatnio również dźwiękami. Obserwator, lubiący przyglądać się światu. Większość czasu spędza wyżej, nie zawsze widzi co niżej. Ulubione terminy: miejsce, światło, czas. Zawodowo: FOTOEDUKACJA

Copyright © 2008-2022 by Szkoła fotografii Katowice, Fotoedukacja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opracowanie projektu graficznego: Sylwester Smigielski
Wdrożenie projektu: Triso.pl

FOTOEDUKACJA
ul. Harcerzy Września 1939r. Nr 5
40-659 KATOWICE-Piotrowice

NIP 643-167-66-33
REGON 240029093-00028

Numer konta:
FOTOEDUKACJA / ING Bank Śląski
25 1050 1357 1000 0022 9016 5642

Tel. (0-32) 206 46 81
kom. 506 146 407 / 506 146 408 / 506 146 409
e-mail: "sekretariat@fotoedukacja.edu.pl"