pfr

Sonda

Skąd dowiedziałeś sie o naszej szkole?
XI ŚLĄSKI MARATON FOTOGRAFICZNY


Szkoła Fotograficzna „Fotoedukacja” serdecznie zaprasza na jedenastą edycję Śląskiego Maratonu Fotograficznego. W tym roku impreza odbędzie się 6 marca w Siemianowicach Śląskich w  Parku Tradycji, gdzie swoje prace zaprezentuje wielu uznanych fotografów.  Jest to doskonała okazja aby nie tylko obejrzeć prezentacje autorskie i zadać pytania dotyczące twórczości zaproszonych gości, ale również spotkać się osobiście i porozmawiać z obecnymi na maratonie fotografami.

 Celem organizatorów maratonu jest promowanie polskich fotografów i polskiej sztuki fotograficznej. Śląski Maraton Fotograficzny jest imprezą cykliczną, w ramach której co roku podziwiać można  fotografie wielu znanych i cenionych artystów. W latach 2006 – 2015 udział w maratonie wzięli m.in. Rafał Milach, Krzysztof Niesporek, Józef Wolny, Andrzej Koniakowski, Marek Locher, Mateusz Orszulski, Maciej Niesłony, Wojciech Prażmowski, Inez i Andrzej Baturo, Beata Mendrek - Mikulska, Arkadiusz Ławrywianiec, Anna Bodnar, Witold Krassowski, Joanna Chudy, Michał Cała, Mariusz Kubielas, Grzegorz Celejewski, Bogdan Krężel, Łukasz Trzciński, Marta Dąbrowska Tomasz Liboska, Michał Jędrzejowski, Bartek Barczyk, Wacław Wańtuch, Jerzy Kleszcz, Przemysław Jendroska, Jakub Ociepa, Maciej Jarzębiński, Dawid Chalimoniuk, Arkadiusz Gola, Tadeusz Rolke, Marcin Urbanowicz, Tomasz Wiech, Roman Koszowski, Stanisław Jakubowski, Karel Cudlin.

 

W tym roku zaproszenie do udziału w imprezie przyjęli:

 

Marta Szczepaniak - rocznik 84, fotograf freelancer, nauczycielka fotografii, absolwentka szkoły fotograficznej Fotoedukacja. Po skończeniu socjologii oraz marketingu okazało się, że to jednak fotografia jest tym czym chce się w życiu zajmować. Totalnie zakochana w modzie, kreacji.. i bałaganie w swojej głowie. Nie lubi tylko „robić zdjęć” ale przede wszystkim tworzyć nową rzeczywistość, kreować plany zdjęciowe, opowiadać historię. Uwielbia bawić się składnikami, rzeczami nieoczywistymi. Jako zodiakalny bliźniak - pełna różnorodności i przeciwieństw, także w fotografii – czasem stawia na prostotę i minimalizm, a czasem na totalną kreację i przesyt. . Cały czas szuka inspiracji oraz nowych rozwiązań pozwalających na szaleństwa wyobraźni i wychodzenie poza granice oczywistości i banalności. W 2015r. finalistka Międzynarodowego Konkursu Fotografii Mody "Focus on Fashion". Jedna z 10 Top Fotografów Magazynu Mess w 2014 r. (5 miejsce). Publikowała edytoriale modowe w takich magazynach jak: Elegant, Jute, Solis, Switch, Licht, Anolie, MINC, Nixi, Confashion, LeBOOK, Mess.

 

              Fot. Marta Szczepaniak

 

Wiktor Kubiak - Urodzony w 1992r. Absolwent policealnej szkoły fotografii „Fotoedukacja”. Laureat GRAND PRESS PHOTO 2015 oraz BZ WBK Press Foto 2015. Student Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie. Głównie zajmuje się fotografią reportażową oraz dokumentalną. Związany z Agencją Fotograficzną EDYTOR w Katowicach.

 

Fot. Wiktor Kubiak

 

Jacek Czarkowski - kompozytor obrazu, twórca filmowych efektów wizualnych, autor opracowań graficznych i czołówek do filmów i seriali, student wrocławskiej ASP na kierunku fotografia i multimedia. Łączy różnorodne techniki przetwarzania obrazu i dźwięku, poczynając od fotografii analogowej, poprzez kompozycję efektów 3D, elementy wirtualnej scenografii, na programowaniu i syntezie dźwięku kończąc.

Wojtek Kukuczka - główne obszary działania to fotografia, multimedia, projektowanie graficzne oraz film. Absolwent Technikum Fotograficznego, Studiów Magisterskich  Fotografia i Multimedia na ASP Wrocław oraz student Komunikacji Wizualnej AKI Academy of Fine Art w Holandii. Obecnie doktorant Instytutu Sztuki, Wydziału Artystycznego na Uniwersytecie Śląskim. Uczestnik ponad 40 wystaw fotograficznych między innymi w BWA Wrocław, CSF w Katowicach, CCK Chorzów, reprezentant ASP w dziedzinie fotografii w ramach „Foto Festiwalu” w Łodzi 2008 oraz w ramach festiwalu „The World Photography Awards - Cannes” we Francji 2007. W roku 2010 otrzymał nagrodę za najlepszy film polski na Przeglądzie Filmów Górskich w Lądku Zdroju. Inicjator akcji kulturalnej 3440 Metrów Nad Poziomem Świata, założyciel Galerii Negatyw w Katowicach, prezes fundacji na rzecz kultury „Wielki Człowiek”. Stypendysta Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego woj. Śląskiego oraz Wydziału Kultury miasta Wrocław, trzykrotny laureat  nagrody dla Młodych Twórców Kultury, Wydziału Kultury miasta Katowice.

 

Fot. Jacek Czarkowski Wojtek Kukuczka

 

Marcin Górski (1972) Studiował na Wydziałach Budownictwa i Architektury Politechniki Śląskiej, dziś pracownik naukowy tej uczelni.  Fotograf, kurator i popularyzator fotografii.
Współzałożyciel i prezes Gliwickiego Domu Fotografii, współautor The F Blog i blogu Miejsce Fotografii, członek portugalskiego stowarzyszenia Fotoalternativa i Kolektywu KGF, członek redakcji Fotoindexu, współpracownik portugalskich magazynów Dilema i Camera.doc. Współpracownik Workshop X. Kurator i współkurator wystaw m. in. Ami Vitale, Jeanne Wells, Mariusza Foreckiego i Michała Łuczaka. Jego prace były pokazywane na ponad 40 wystawach indywidualnych i zbiorowych we Francji, Portugalii, Szwecji, Polsce, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Japonii, Czarnogórze i Macedonii. Autor i współautor kilku książek fotograficznych w Polsce, Portugalii i Iranie, publikowany w czasopismach fotograficznych w Portugalii, Stanach Zjednoczonych, Serbii i Rosji. Autor lub współautor projektów foto-dokumentacyjnych i foto-socjologicznych poświęconych ginącym lokalnym społecznościom – Madeiro, Quaresma, Fado i Balcerek. Zajmuje się fotografią tradycyjną średnio- i wielkoformatową, interesują go zagadnienia na granicy dokumentu i zapisu socjologicznego oraz architektury.

 

Fot. Marcin Górski 


Marcela Paniak (1991) – absolwentka Szkoły Filmowej w Łodzi. Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików oraz do Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego. Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce oraz w wielu krajach za granicą (m.in. Czechy, Belgia, Stany Zjednoczone, Słowacja, Dania, Francja, Węgry, Hiszpania, Włochy). Najważniejszym wydarzeniem była nominacja do nagrody „Prix Découverte” i wystawa na festiwalu „Les Rencontres d’Arles” w 2013 roku. Została również nagrodzona w konkursie „Lens Culture Emerging Talents” w 2014 roku, a także zajęła pierwsze miejsce w konkursie „Visible White Photo Prize” w 2015 roku.  Sama twierdzi w ten sposób: „Nie skupiam się na reprezentowaniu świata realnego; najważniejszy jest dla mnie świat, który jest wykreowany przez umysł. Zajmuję się tematami związanymi z wyobraźnią, wspomnieniami, pamięcią, historią, archiwum, tożsamością oraz fotografią samą w sobie. Tym sposobem zastanawiam się nad zależnościami między tymi zagadnieniami w praktyce a właściwościami fotografii w teorii. Lubię więc łączyć różne dziedziny sztuki, eksperymentować w ich zakresie, wykorzystywać wielostronne możliwości, jednak wciąż bazując na obrazie fotograficznym, który jest zawsze w centrum mojego zainteresowania”.

www.marcepani.art.pl

Fot. Marcela Paniak

 

Michał Solarski – fotograf dokumentalista na co dzień pracujący w Londynie, gdzie ukończył The London College of Communication. Swoje autorskie cykle realizuje głównie w Europie Środkowej. W swojej pracy nawiązuje do osobistych doświadczeń, często odwołuje się do pamięci. Jego prace były pokazywane na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. w ramach: New York Photo Festival, Belfast Photo Festival, Athens Photo Festival. Publikował między innymi na łamach The Guardian, Time, GQ, Vanity Fair, New York Magazine. Ostatni cykl: Postrzyzyny zrealizowany wspólnie z Tomaszem Liboską otrzymał nagrodę Gand Prix w konkursie LensCulture, Visual Storytelling Awards 2014.

Tomasz Liboska - ukończył Etnologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Absolwent Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie. Realizuje głównie dokumentalne cykle fotograficzne. Większość z nich powstaje na Górnym Śląsku, gdzie mieszka i pracuje. Ważniejsze z nich to:Wojownicy nagrodzony I nagrodą Grand Press Photo 2008 oraz Don’t Mess with Texas zrealizowany w 2009 roku dzięki Stypendium Marszałka Województwa Śląskiego. (oba zrealizowane wraz z Michałem Jędrzejwoskim)

 

Fot. Michał Solarski  Tomasz Liboska

 

Krzysztof Kowalczyk (ur. 1975) Fotograf, tłumacz języka angielskiego. Mieszka w Krakowie. Absolwent Filologii Angielskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i studiów magisterskich w Institucie tvůrčí fotografie (ITF) na Uniwersytecie Śląskim w Opawie, Republika Czeska. Obecnie studia doktoranckie na ITF. Od 2015 r. członek Polskiego Związku Artystów Fotografików. W swej twórczości skupia się na fotografii dokumentalnej, realizując głównie cykle długoterminowe („Opór” (2009), „Portret rodzinny we wnętrzu” (2014), „Tama” (od 2012)). Zajmuje się też fotografią podróżniczą. Najważniejsze wyróżnienia: finalista Leica Oscar Barnack Award 2014, Niemcy, zwycięzca konkursu The Faces of Brewing Europe 2014, Belgia, laureat konkursu Leica Street Photo 2013, Polska. Wystawy indywidualne: Tama, SPAF Gallery, Kraków, Polska (2014) Opór, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Tyczynie (2009), Kazimierz, Dom Polski, Dublin (2003) Cracow’s Kazimierz, synagoga Nożyków, Warszawa (2002). Wystawy zbiorowe: Leica Street Photo, Leica Gallery, Warszawa (2013), Me, You, We, Dum Umeni, Opava (2012), Republika Czeska, Picture we Live in, GASK Gallery, Kutna Hora, Republika Czeska (2012)

 

Fot. Krzysztof Kowalczyk

 

Anna Musiałówna - kuratorka wystaw: „Polska lat 70”, ”Polskie drogi” „Droga przez Polskę” Galerii multimedialnych prezentujących fotografie archiwalne z okazji rocznic – Sierpnia 80, Okrągłego Stołu, wybuchu stanu wojennego, PRL-owskiego Dnia Kobiet, Dnia Dziecka itp. Brała udział w wystawach: „Dokument czasu” – fotografia socjologiczna, „W kręgu itd.”, „Gdzie jesteśmy”, „Dokumentalistki XX wieku" czy "Autorzy Polityki”

Jest współautorką fotografii w albumach "Przywracanie pamięci – Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. Jej fotografie znajdują się w zbiorach Muzeum Historii fotografii w Krakowie, w Fototece ZPAF, w katalogach fotografii kolekcjonerskiej oraz w wielu książkach i publikacjach na temat polskiej rzeczywistości. Jest współzałożycielką Stowarzyszenia Dokumentalistów „Droga” skupiającego grupę fotoreporterów prasowych, którzy od lat 70-tych śledzą zachodzące w kraju zmiany w najważniejszych dziedzinach życia społeczno – kulturalnego. Prowadzi zajęcia edukacyjne oraz warsztaty reporterskie. Jest autorką projektu dotyczącego zabytkowego Żyrardowa pt. "Ludzie miasta” realizowanego w ramach stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Anna Musiałówna tak opowiada o swojej fotograficznej pasji: „Urodziłam się w domu fotografa, dlatego proces powstawania obrazu znałam od dziecka. Opuściłam rodzinny dom dla 9ciu lat szkoły baletowej w Warszawie, którą ukończyłam z wyróżnieniem w 1967 r. Tańczyłam w Teatrze Wielkim (rola Mirty w Giselle i Phrygi w Spartakusie) do wypadku, w wyniku którego doznałam trwałej kontuzji kolana. W 1971 r. pożegnałam się z karierą artysty baletu jako inwalidka III grupy. Mój brat, Maciej Musiał, który był już fotoreporterem, na pocieszenie dał mi do ręki aparat i doradził abym poszła między ludzi, na ulicę.

    Rok później ukazał się mój pierwszy fotoreportaż z krótkim tekstem w tygodniku "itd.", z którym byłam związana do końca lat 70-tych. Dzięki wypadkowi jeszcze długo potem byłam najlepszą tancerką wśród fotoreporterów i najlepszym fotoreporterem wśród tancerzy. Publikowałam też w "Razem", "Na przełaj" i w "Przyjaciółce". W stanie wojennym rozstałam się z etatem. W latach 80-tych współpracowałam z londyńskim "Pulsem". Od blisko 20 lat fotografuję dla tygodnika "Polityka". Należę do szczęściarzy, od ponad 40 lat jestem wierna fotografii reportażowej podejmującej istotne problemy społeczne, opublikowałam setki fotoreportaży i ani jednego dnia nie byłam w pracy. Słyszałam i widziałam może zbyt wiele, wystarczająco dużo, by mieć dystans do siebie i własnych spraw. Darem tego zawodu jest nieustająca nauka, poznawanie różnych sfer życia i obszarów rzeczywistości niedostępnych dla przeciętnego obywatela. Zdarza się, że obrazy, którym przyglądam się z bliska jeszcze mnie zadziwiają, wzruszają, czasem bawią, czasem przerażają. I póki życie się toczy, tematów i wrażeń nie zabraknie. Zachowanie emocjonalnej równowagi to trudne zadanie, ale równie pasjonujące jak proces tworzenia”.

 

Fot. Anna Musiałówna

 

 

 

Wstęp na Śląski Maraton Fotograficzny jest bezpłatny.

 

Jeśli twoją pasją jest fotografia, chcesz dowiedzieć się o niej czegoś nowego i poznać cenionych w Polsce i na świecie twórców, nie może Cię tam zabraknąć!

Ilość miejsc jest ograniczona.

Wszystkie osoby zainteresowane rezerwacją miejsc na XI Śląski Maraton Fotograficzny bardzo prosimy o wysłanie zgłoszenia na adres: centrum@fotoedukacja.edu.pl

 

Zgłoszenie powinno zawierać następujące dane: imię  i nazwisko, numer telefonu, adres e‐mail, a w przypadku słuchaczy lub absolwentów „Fotoedukacji” także grupę (np.: W13, Szkoła Roczna, Kurs, Absolwent).

Rezerwacja jest ważna tylko w przypadku otrzymania wiadomości zwrotnej - potwierdzenia rezerwacji.

W przypadku rezygnacji bardzo prosimy o przesłanie informacji.

 

Program XI Śląskiego Maratonu Fotograficznego:

  • 10.00    Marta Szczepaniak  Wiktor Kubiak
  • 10.30    Jacek Czarkowski  Wojtek Kukuczka
  • 11.00    Marcin Górski
  • 11.30    Marcela Paniak
  • 12.30    Tomasz Liboska Michał Solarski
  • 13.00    Krzysztof Kowalczyk
  • 13.30    Anna Musiałówna

 

Data: 6 marca 2016r. – początek godzina 10.00

Miejsce: Siemianowice Śląskie  Park Tradycji   ul. Orzeszkowej 12

Copyright © 2008-2022 by Szkoła fotografii Katowice, Fotoedukacja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opracowanie projektu graficznego: Sylwester Smigielski
Wdrożenie projektu: Triso.pl

FOTOEDUKACJA
ul. Harcerzy Września 1939r. Nr 5
40-659 KATOWICE-Piotrowice

NIP 643-167-66-33
REGON 240029093-00028

Numer konta:
FOTOEDUKACJA / ING Bank Śląski
25 1050 1357 1000 0022 9016 5642

Tel. (0-32) 206 46 81
kom. 506 146 407 / 506 146 408 / 506 146 409
e-mail: "sekretariat@fotoedukacja.edu.pl"